ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ЗНАЕЛА ЗА КОРОНАТА УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА?

Поврзано

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин....

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави,...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој...
- Advertisement -

Ова сценарио од „ Анализа на ризиците за луѓето“ од 2012 година ги разгледува мерките и последиците на две потенцијални природни катастрофи: поплави и пандемија.

Делот на анализата, под наслов Моди-САРС пандемија на вирусот“, го изработува познатиот германски институт Роберт Кох во соработка со релевантни државни служби. ​​Истражува сценарио на настанување на нов тип САРС во југоисточна Азија, преминувајќи од диви животни коина локалните пазари им се продава на луѓето. Во истражувањето се наведува дека овој нов вирус теоретски од Азија може да стигне и во Европа во февруари, а во тој случај во Германија врвот на таа епидемија би бил во април. После тоа, според таа тогашна прогноза и анализа ќе бидат потребни три години за да се излезе од кризата.

Ви звучи познато? Да , затоа овој документ последнава недела е користен како основ за различни теории на заговор. Така во текст на Волстрит Онлајн, авторот и јутјубер Хеико Шранг тврди дека постои таен план на германската влада во врска со новиот коронавирус уште во 2012 година.

Секако, многумина си ги пставуваат прашањата: Нели е необична случајност? Дали навистина германската влада знаела дека ќе се појави новиот коронавирус, и ако да, зошто се криело тоа?

Овој документ не е некој атен план, туку извештај кој го изработуваат научниците и кој е на располагање на Федералниот завод за цивилна заштита и помош во катастрофи.

Иако сценариото во анализата на ризикот главно се поклопува со моменталната состојба сепак има и некои различности, но кои ако се гледаат според последните податоци и не се нбаш промашени.

Логичното објаснување на професорот Вит за овој документ е дека тој претставува доказ за планот дека пандемијата ќе се користи како изговор за наметнување на вонредна состојба во државите, за потоа и воена управа. А во вонредна состојба и ограничено движење на луѓето, тој гледа мерка за контрола на луѓето.

Kurir.rs/Net.hr

Latest News

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската...

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денеска во Белград на 52-годишна возраст. Бјелица починала во домот на своите родители. Во 2012 година на писателката и беше дијагноситициран...

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка...

И денес продолжува периодот на нecтабилно време со вpнежи од дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и посвежо. Претпладне ќе има сончеви периоди, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд...

More Articles Like This