August 13, 2020, 6:51 pm

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Поврзано

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски додека тој не покаже дека претседател на сите граѓани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски после средбата со претседателот Стево Пендаровски истакна дека од овој момент ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува...

(Видео) Во живо: Изјава на претседателот Стево Пендаровски по средбата со Христијан Мицкоски

Изјава на претседателот Стево Пендаровски по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. https://www.facebook.com/298619206927603/videos/1232769673722459/
- Advertisement -
Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие.
Ова тројство по директен налог на Зоран Заев и Зоран Шапуриќ во ова предизборие со директно прекршување на низа закони има казнето неколку откупни пунктови во Струмица. За ова МВР и ЈО веќе имаат покренато постапки.
Во прилог има и извадок од еден записник каде многу јасно се гледа тврдењево во постов.
За Ненад Бошев се знае дека е активен член на СДСМ – Аеродром, Скопје.
Тој исто така е инспектор во ДИЗ кој што од 2009 со формирање на Секторот за вино, семе и саден материјал и ПЗР го назначуваат како повластен инспектор во одделението за вино и целокупните активности поврзани со откуп на грозје, увоз и извоз на вино му се доверени токму на него. Не случајно му се доверени нему бидејќи виното како и производите од вино (алкохолни жестоки пијалоци) претставуваат акцизна стока за која се плаќаат посебни надоместоци.
Во меѓувреме, заради сторено кривично дело проневера на пари и злоупотреба на службена положба, додека ја вршел должноста на инспектор при контролата на корисници на земјоделски субвенции, дотичниот инспектор требало да лежи затвор, но веднаш по доаѓањето на СДСМ на власт судството целосно го ослободило од одговорност.
Исто така, откога неговата партија ја презема власта ( 2017 година), за неполни 2 години истиот е унапреден според партиска, а не според стручна и професионална квалификација, а вредно за споменување е и податокот што истиот инспектор (Ненад Бошев) во овој временски преиод од 3 години се стекнува со сопствен недвижен имот (стамбен објект) во Р. Грција, на крајбрежјето од Егејското море.
Инспекторот Мијалчо Ласков пак, се стекнал со викендица на место викано Суви Лаки каде меѓудругото одел и со новото службено возило на ДИЗ и пред извесно време излегоа слики и видеа за злоупотреби но очигледно тоа не допира до власта затоа што истиот инспектор повторно постојано е со службеното возило дома, а Силвана Трбогазова која е задолжена за следење на возилата сето тоа го игнорира.

Latest News

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска...

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард банката. Не можат да си...

Зaев и Аxмети се договориле?: Зaврши работнaтa срeдбa помeѓу СДСМ и koaлицијата „Мoжеме“ и ДУИ

Попладнево зaврши рaботната средбa меѓу СДСМ и коaлицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествувaa претседaтелите Зорaн Зaев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

More Articles Like This