August 10, 2020, 8:57 am

Дали од НАТО преку Пендаровски бараат ДУИ да не биде дел од новата влада?

Поврзано

Мaфиja чичо: Ваучерите за летување дома – ревнoceн бизнис за граѓаните што ги добија

Ваучерите за туризам- вносен бизнис, на социјалните мрежи и специјализирани портали за огласување отворено со име и призиме...

(Видео)Светот го губи најголемото природно богатство.За еден ден 1000 нови пожари во Амазонската прашума

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во Амазон продолжува да расте. Во девет бразилски држави кои граничат со Амазон,...

12,000 Американски државјани одбиени од Канадската граница поради COVID-19

Околу 12,000 американци биле вратени од Канадската граница одкако се подигнати рестриктивните мерки во Март.   Помеѓу 22-ри Март и 22-ри...
- Advertisement -

Порталот „Алмакос“ кој се повикува нанеименувани извори во кабинетот на Претседателот на државата тврди дека НАТО преку Стево Пендаровски се обидува да влијае на изборот на новата влада во Македонија.

Шефот на државата е на став дека постојат прецизни критериуми што мора да ги исполнат идните владини функционери.

Во интервјуто на прашањето на Фокус: „Дали земјата е целосно подготвена за овој тежок и комплексен процес на европска интеграција што ќе трае многу години“, Пендаровски го дава следниот одговор, коментира „Алмакос“.

„Не се сомневам дека сме подготвени да ги започнеме преговорите, но процесот ќе трае со години и многу поважно е да се покаже дека сме подготвени за ова и успешно да го завршиме. За време на преговорите, сите сегменти на општеството ќе бидат ставени на сериозен тест.

Во овој контекст, стратешки е важно следната влада да се формира со континуирано почитување на следниве три критериуми:

Прво, сите министри, не само оние кои се директно одговорни за европска интеграција, да бидат луѓе со демократски капацитет и про-европска ориентација второ, во владата да бидат луѓе кои не биле вклучени во никаква криминална афера со оглед на тоа дека наш најважен предизвик во наредните години ќе биде владеењето на законот, и последно, но не и најмалку важно.

Ова е важно, не само за првиот ешалон на службениците, туку и за вториот и третиот, да можеме да добиеме безбедносен сертификат од НАТО затоа што како земја-членка само тогаш ќе нè прифатат како сигурен партнер на Алијансата“ – пишува „Алмакос“.

Според добро упатените извори на „Алмакос“, ова е индиректна порака до ДУИ, која доаѓа од НАТО преку шефот на државата, Стево Пендаровски.

„Алмакос“ пишува дека причината за ваквиот став е претпоставката дека старите политички партии не се во можност да ги исполнат условите споменати во интервјуто на Пендаровски.

Според порталот, со ова се потврдуваат гласините дека на западните кругови не им се допаѓа влезот на ДУИ во следната Влада.

Latest News

Paботодавачите бapаат итнo фopмирање влада

Продолжуваат разговорите меѓу политичките партии за формирање ново парламентарно мнозинство и понатаму без официјална потврда за евентуален договор. Тоа...

Во Индија од Koвид-19 пoчинaлe 196 лeкapи, регистрирани 64.000 нoвoзaбoлeни

Индиското лекарско здружение соопшти дека од Ковид-19 до сега починале 196 лекари, а во отвореното писмо до премиерот Нарендра Моди, побараа соодветна нега за...

Денес не очекува coнчeвo време, попладне пopoeн дoжд и гpмeжи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

Денеска некој ќе сака да ве oмaлoвaжи за да се издигнe ceбecи

Овен Денес ќе немате проблем со искажување на вашето мислење, но внимавајте да не навредите некого. На работното место ќе немате воопшто слободно време и...

Нов тест покажува кои маски се најефикасни

Група истражувачи од Универзитетот „Дјук“ создале едноставна техника за анализирање на ефективноста на повеќе видови маски за лице, кои веќе станаа дел од нашето...

More Articles Like This