ДАЛИ СТЕ ЗАВИСНИ ОД ВАШИОТ ТЕЛЕФОН?: Според статистиките 52% од корисниците на мобилни телефони покажуваат знаци на зависност

Поврзано

(ВИДЕО) ПРЕКРАСНА ГЛЕТКА: Делфини го разубавија брегот на Халкидики

Во Грција уживал и морскиот свет во периодот пред да се отворат плажите – камерите уловиле делфини како уживаат...

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

Мобилните телефони стануваат неопходен начин за комуникација на луѓето и им помагаат ефикасно да се грижат за останатите животни потреби.

Релативно ретко гледаме некој кој прави нешто освен пишување пораки, разговарање, играње игри или прелистување на социјалните мрежи на телефон. Употребата на мобилниот телефон стана неоходен дел од секојдневието, што значи дека некои луѓе може да станат зависни од своите мобилни телефони. Всушност, речиси 52% од корисниците на мобилни телефони покажуваат знаци на зависност.

За да проверите дали сте зависни или не, поставете си ги себеси и на вашата околина прашања кои ќе ви помогнат да одредите колку време поминувате со телефонот во рака. Секој на својот мобилен телефон следи известувања, пораки, лајкови на социјалните мрежи и пропуштени повици. Меѓутоа, она што ви изгледа како бесопасно проверување може да биде поголем проблем, особено ако го проверувате мобилниот телефон на секои пет минути. Поставете си следните прашања кои ќе ви помогнат да сфатите дали имате проблем или не.

Дали некогаш ве стопирале за пишување порака додека возите?

Дали луѓето ви велат да го оставите телефонот и да обрнете внимание на нив?

Го користите ли телефонот во непримерни ситуации, на пример на родителски состанок или на лекарски преглед?

Дали телефонот ви е секогаш во рака или блиску до вас?

Дали батеријата на телефонот ви трае цел ден?

Го носите телефонот ли во купатило?

Го користите ли телефонот на социјални збиднувања, како на вечера со друштвото?

Ви создава ли телефонот големи проблеми во животот, како што се изолација од саканите, лоши оценки или некој правен проблем?

Дали ви треба повеќе време да завршите нешто затоа што постојано го проверувате телефонот?

Дали ви е тешко да разговарате со луѓето лице во лице?

Сите типови на зависност имаат симптоми, па тоа важи и за зависноста од телефон. Забележувањето на симптомите на зависност може да ви помогне побрзо да се одвикнете од тој уред. Некои од симптомите на зависност од користење мобилен телефон се следните:

Hапад на паника кога ќе го заборавите телефонот некаде, чувствувате лажни вибрации во џебот, чувствувате стрес низ цело тело, инсомнија, анскиозност, особено ако чекате порака или повик, депресија, агресија, намалена способност да мислите и да бидете креативни, страв дека пропуштате нешто ако не гледате во мобилниот телефон, замаглен вид, болка во вратот, болка или проблеми со движење на рацете, главоболка, замор.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести