September 24, 2020, 9:56 pm

Дали сте пробале Гаспачо? – Шпанска супа со домати

Поврзано

ПИЦА – ПРВ ПАТ БИЛA ПОСЛУЖЕНА НА КРАЛИЦАТА – КАКО НАСТАНА НАЈПОПУЛАРНОТО ЈАДЕЊЕ ВО СВЕТОТ

Пицата е едно од најпопуларните и најомилени јадења на светот. Ја јадеме во ресторани, ја подготвуваме дома, можеме да...

Пчeнкapни мaфини за yтpинcки oбpoк

Брзи и вкусни мафини за доручек. СОСТОЈКИ: 2 мали шолји пченкарно брашно, 1 мала шолја глатко брашно, 1 мала шолја масло,...

Зелник по рецептот на баба

Направете превкусно традиционално македонско јадење кое целото семејство ќе го обожава. За тестото: 500 гр брашно 1 коцка квасец 60-70...
- Advertisement -

Превкусна, брза и лесна шпанска супа.

Состојки:

900 грама домати, 2 краставици, 1 црвена пиперка, 1 чешне лук, 2 лажици оцет, 200 милилитри вода, 100 милилитри маслиново масло, сол, црн бибер, 2 кришки леб, босилек.

Подготовка:

Во подлабок сад, ставете ги претходно излупените домати, краставиците, лукот и оцетот. Сите овие состојки убаво изблендирајте ги. Потоа во добиената смеса, додадете го и маслиновото масло, солта и црниот бибер и повторно убаво измешајте. Добиената смеса, ставете ја во фрижидер и почекајте да се излади.

Додека чекате смесата да се излади, лебот исечете го на ситни коцки и кратко пропржете го во тава на оган во која сте додале малку маслиново масло.

Latest News

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со...

Димовски: Допрва ќе ги гледаме диcфункционалностите на парламентарното мнозинство

Не се сите перспективи розови за парламентарното мнозинство. Колку што велат ќе се зголемува, јас би оставил простор дека претстојат сеpиозни прeдизвици внатре да...

Се огласи Мурињо по победата над Шкендија

Екипата на Тотнем се пласира во плејоф-фазата од Лига Европа, откако вечерва ја coвлада Шкендија со 3-1, но далеку потeшко од очекуваното, заклучок што...

(Видео) Уште еден случај на полициска бpyталноcт

Уште еден случај на полициска бpyталност фатен на кaмера. На социјалната мрежа фејсбук се појави видео на кое се гледа полициски службеници како бpyтално...

Поради дефekт дел од Скопје утре без вода

Од ЈП Водовод и канализација известуваат дека на ден 25.09.2020 (петок) поради уличен дефekт ф – 80 мм., на ул. Варшавска бр.8, пpeкинато...

More Articles Like This