October 29, 2020, 12:44 pm

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Поврзано

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Kpитичнo во Италија: Пoчитyвaњe нa мepкитe или кapaнтин

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198...

2.488 нoвoзapaзeни co кopoнaвиpyc вo Словенија зa 24 часа

Во Словенија се потврдени 2.488 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, според сè уште неофицијалните податоци емитувани...
- Advertisement -

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат коронавирусите, пишува Бритиш медикал џурнал.

Научниците во моментов испитуваат можни имунолошки реакции на САРС-КоВ-2, со претпоставка дека голем број луѓе веќе имаат имунитет на овој вирус.

Одговорите на јавното здравство ширум светот се засноваат на претпоставката дека вирусот влегол во човечката популација без претходно постоечки имунитет. Сепак, низа студии кои идентификуваа Т-клетки кои реагираат на САРС-КоВ-2 и кај луѓе кои не биле заразени, сега поведуваат нови прашања во врска со вистинската природа на епидемијата.

Најмалку шест студии потврдиле присуство на антитела кон САРС-КоВ-2 кај 20 до 50 проценти од луѓето кои, колку што е познато, не биле во контакт со вирусот.

Во истражувањето на крвта од дарители во САД, чии примероци биле собрани меѓу 2015 и 2018 година, кај 50 проценти пронајдени се видови на Т-клетки кои реагираат на САРС-КоВ-2. Слична студија е спроведена во Холандија врз примероци собрани одамна пред пандемијата, при што антитела на САРС-КоВ-2 биле пронајдени кај две од десет лица кои не биле изложени на вирусот.

Во Германија, антитела реактивни на САРС-КоВ-2 се забележани кај дарители на крв кои се негативни на вирусот. Во Сингапур, анализа на примероци земени од луѓе кои не биле во контакт со САРС или Ковид-19 покажа дека кај 12 од 19 случаи потврдена е реактивност на САРС-КоВ-2, како и кај седум од 11 лица кои биле негативни на вирусот. Реактивност на САРС-КоВ-2 е забележана и во Велика Британија и Шведска, кај луѓе кои претходно не биле изложени на вирусот.

Резултатите од овие студии, иако се мали во обем, тешко е да се игнорираат, иако сепак не даваат прецизен увид во претходно стекнатиот имунолошки одговор на САРС-КоВ-2.

Научниците се убедени дека се на пат да се утврди потеклото на тој имунолошки одговор.

Даниела Вајскоф, една од авторките на студијата, истакна дека се претпоставува оти станува збор за имунитет кој потекнува од обични настинки, кои исто така ги предизвикуваат коронавируси. До сличен заклучок дошле и научници во Сингапур, но тие забележале дека реактивноста на Т-клетките може да потекнува од некои други коронавируси, можеби и од животински.

Оваа претпоставка, за која се потребни дополнителни истражувања, може да доведе до ревизија на начинот на кој треба да се утврди чувствителноста на населението и да се следи степенот на ширење на пандемијата

Latest News

Не се тестираше, а доби позитивен тecт… И мојот сосед исто: Приказни кои кружат по социјалните мрежи за Koвид-19

Што стои зад приказните за Ковид-19 што кружат на социјалните мрежи?! На социјалните мрежи во Хрватска се шират приказни дека...

Македонија ќе го иcтpaжува штeтнoтo влиjaние на 5 Г мpeжата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата...

Teшкa cooбpaќajкa вo Скопје: Дpжaвjaнин нa Косово ce здoбил co тeшки пoвpeди

Во сообраќајка во Скопје, повреден бил државјанин на Косово кој со тешки телесни повреди бил префрлен во болница. Според пријавеното, вчера во 08.35 часот било...

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен...

Златко Марин оди во изолaциja

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин е во домашна изолација, откако во текот на вчерашниот ден генералниот секретар, Владимир Стевков, објави на социјалните мрежи...

More Articles Like This