October 23, 2020, 3:16 am

ДАЛИ ЌЕ ИЗБЛЕДНАТ И ЛАГИТЕ НА ЗОРАН ЗАЕВ : Заев игра топло – ладно и со граѓаните и со раководството на рудникот „Еуромакс“!

Поврзано

Очиглeднo е лoшa идeja: 190 деца кои пoceтувале градинка се во изолациja

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска во градинките биле регистрирани 15 деца и 44 вработени позитивни...

Пpoдавам бубpeг за Ајфон

Компанијата „Епл“ вчера го претстави „Ајфон 12“ и веднаш после тоа на Твитер се појавија коментари и шеги на...

Maнчевски нова жpтвa на пpecмeтката мeѓy cтpyмичкото и cкoпcкото кpилo?

Што се случува во СДСМ е прво логичко прашање кое се поставува по изненадното повлекување на Дамјан Манчевски од...
- Advertisement -

Денеска во Струмица се одржа мирен протест поради отворањето на рудникот за злато и бакар над селата Иловица и Штука. Граѓаните беа во огромен број со огромна бројка на возила кои беа обележани со мали македонски знаменца.

Видно вознемирен поради тоа, граѓанин кој до пред извесно време бил близок соработник на фирмите на Заеви, а сега пензионер ни прати писмо во кое како што вели тој, си ја отворил душата, а се однесува за рудникот на Еуромакс и оние кои се бунтуваат за неговото отварање.

Писмото кое ни го прати човекот родум од Струмица, а го пренесуваме во целост, вели вака :

„Животот го поминав со Заеви и нивните фирми и за нив направив толку колку што никој друг нема направено, ама сега кога излегов од таму, видов дека за нив и јас сум бил како и сите останати, само обичен предмет кој послужил да сработи и заработи некоја паричка за нив. Поголеми манипулатори од нив немало. Јас бев директно во приказната со рудникот, Зоран Заев едноставно многу лесно ги манипулира сите. Од една страна ги лаже граѓаните дека рудник ќе нема, а од друга страна преку фирмата во Бугарија си се спреми да работи со нив, т.е. со камионите кои ги набавија специјално за тоа се договори со раководството на рудникот за соработка, т.е. да ја возат рудата. Од една страна ги лаже граѓаните дека владата нема да дозволи отварање на рудникот во Иловица и Штука, а од друга страна преку судовите кои се ептен под негова контрола ја тера работата да се отвори рудникот. Човекот е неверојатен, доколку седиш и разговараш со него во моментот на разговорот може да те продава, а ти да не го приметиш тоа, едноставно, човек со вродена карактерна особина да манипулира толку вешто што неретко помислувам дека во светот нема друг човек како него спремен за тоа. Отсекојпат сум ги жалел тие луѓе што толку целосно, со целите семејства се одадоа на војната против рудникот, но никојпат не сум можел да ги разберам како можат да бидат толку наивни, но кога ќе помислам како јас децении не ги видов какви се, како можат тие за неколку месеци или години.

 

И денеска кога поворката со коли, велосипеди и не знам што уште имаше, сите обележани со македонски знамиња кога поминаа покрај бензинските на Макпетрол, ми падна во очи паното кое стои неколку години за изборите на кои Зоран Заев се докопа до премиерската фотеља. Истото тоа рекламно пано е видно избледено и си реков „СЛИКАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ ИЗБЛЕДНА, АМА ДАЛИ ЛАГИТЕ ОД ЗОРАН ЗАЕВ ЌЕ ИЗБЛЕДНАТ“.

 

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This