ДАМОВСКИ: Борбата е надпартиска, ги повикуваме сите граѓани на Македонија да ни се приклучат

Поврзано

ЈСП: Од петок повторно бесплатен превоз за пензионерите

Од петок, 28 мај, продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица и тоа за...

ДОНЕСЕНА ОДЛУКА-УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ ОТВОРААТ УТРЕ: Ќе работат до 20 часот

Угостителските објекти кои имаат тeраси ќе можат да отворат утре, но ќе треба да ги исполнат препораките за дистанца...

НЕ ДОЗВОЛИ ВИРУCOТ ДА СЕ ПРЕНЕСЕ НА НЕЈЗИНОТО СЕМЕЈСТВО: Тетовчанка го победи кoрoнaвиpycот од дома

Мелиса Ценовска од Тетово е една од стотината луѓе кои ја поминаа голготата наречена Ковид19. Иако спаѓа во категорија...

Борбата е надпартиска, ги повикуваме сите граѓани на Македонија да ни се приклучат на протестите за зачувување на македонскиот идентитет, уставниот поредок, јазик и име, изјави режисерот и организатор на протестите ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, Борис Дамовски во информативниот блок во 18 часот на ТВ НОВА.

boris-damovski-1-640x314

„Не чекаат поголеми напори и поголемо присуство на протестите. Ги повикуваме граѓаните да дојдат безразлика на својата партиска, етничка или верска определба да ни се приклучат. Не сакаме да влеземе во трик агендата на политичките партии да си ги мерат рејтинзите преку присуство на протести. За нас доволни се и 500 луѓе, меѓутоа колку повеќе, толку појасна и посилна е нашата порака. Пораката е за унитарна, уставна, единствена Македонија на која никој нема да и ги менува ниту идентитетот, ниту знаемто, ниту јазикот“, рече Дамовски.

Тој го коментираше и присуството на членови на СДСМ на протестите и говореше за инцидентот кога член на СДСМ ја скина партиската книшка од матичната партија.

„Ги повикувам сите граѓани на Македонија да ги искинат сите членки книшки на партиите бидејќи ова е надпартиска борба – кој и да се чувствува загрозен од пораките од својата партија, очигледно пораката овојпат доаѓа од СДСМ. Меѓутоа било кој член на партија што не се согласува со иницијативата да го сочуваме македонскиот идентитет, уставниот поредок, јазик и име е добредојден да ја скине членката книшка“, рече Дамовски.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести