September 28, 2020, 7:25 pm

ДАМОВСКИ: Никој нема да биде поштеден од оние кои ја предизвикуваат оваа повеќегодишна криза

Поврзано

Европската Комисија ја оcyди полициската бpyталност врз Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја оcyдува полициската бpyталност пpoтив лицата од ромcко потекло во Битола минатата недела, јави...

За Филипче сѐ е под контрола иако двамилионска Македонија има 729 cмpтни случаи, а четиримилионска Хрватска 270

Бројот на смртни случаи од коpoнавирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече...

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без...
- Advertisement -

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по правен пат ќе ја продолжи битката против неуставниот избор на претседател на Собрание на Република Македонија и обидот за протуркување на тиранската платформа, која директно удира по темелите на уставноста на државата.

damovski-2-640x362

Како што најави Борис Дамовски од „За заедничка Македонија“, ќе мора да се посвети посериозен пристап на правната битка, која ќе одземе доста време, енергија и ресурси.

-Овие нови форми, пред се правната одземаат  време, енергија и ресурси, на кои што ќе мораме да посветиме посериозен пристап. Оваа преставка до Уставниот суд е најбрзиот легален чекор кој што може да го преземеме, додека се работи на комплексната тужба која веќе ја најавуваме две недели, таа ќе биде сеопфатна и таа нема да биде едноставен документ. Буквално ќе биде трактат во кои ќе се обвинат сите фактори кои ја предизвикуваат оваа повеќегодишна криза во Република Македонија. Од таа тужба нема да биде поштедена ниту меѓународната заедница, нивните соработници на терен, разноразните мешетари меѓу партиите, шпекулантите за изворот на местенката за случувањата во Собранието и ќе ни одземат доста време и енергија и средства, изјави Дамовски.

Тој порача дека борбата продолжува и дека граѓаните мора да ја зачуваат енергијата.

-Енергијата која што нашите сопатници во овие барања ја имаат, ќе ја преусмериме на протести еднаш неделно и тоа зависно од политичката ситуација. Одговорот на народот секогаш ќе биде навремено, законски и правно да кажам, нема тоа да биде купи ден, продај што и да продаваат политичариве. Ние очекуваме потписи на коалицијата која претендира да биде незаконска влада, како што е незаконски и претседавачот на Собранието, односно вршителот на должноста во моментов, непотврден ниту по еден закон, ниту правило. Сакаме да им порачаме на нашите сопатници дека борбата продолжува и дека ќе треба зачувување на енергијата за јасно артикулирање и масовно изразување на моментите на нашето движење, изјави Дамовски.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Европската Комисија ја оcyди полициската бpyталност врз Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја оcyдува полициската бpyталност пpoтив лицата од ромcко потекло во Битола минатата недела, јави...

За Филипче сѐ е под контрола иако двамилионска Македонија има 729 cмpтни случаи, а четиримилионска Хрватска 270

Бројот на смртни случаи од коpoнавирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство, Венко...

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за економијата поради пaндемијата со новиот...

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без ДДВ која ја промовираше владата...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

More Articles Like This