October 23, 2020, 3:08 am

ДАНЕВ ДО СДМ И ДУИ:Данев до СДСМ И ДУИ: Со цел зачувување на оваа лепена коалиција, го прекршивте Законот, Уставот и Деловникот

Поврзано

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати...

Назначени неколку нови директори, ова се имињата

Вечерва е донесена е одлука за именување на нови управувачки позиции, објавува Канал 5. Телевизијата објави дел од новите директорски...
- Advertisement -

Драган Данев, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денес на собраниската говорница на седницата за интерпелацијата на владата на СДСМ и ДУИ истакна дека само со цел зачувување на лепената владина коалиција, при носењето на Законот за двојазичност биле прекршени сите процедури, а токму за ова има сериозни забелешки од страна на претставниците на ЕУ во Македонија.


-За да ја одржите оваа тенка владина коалиција со ДУИ грубо апсолутно, грубо на очиглед на целокупната домашна јавност и на очиглед на целокупната пред се меѓународна јавност го скршивте Деловникот за работа, го скршивте Законот за Собрание го скршивте Уставот на Република Македонија при носење на незаконски, неуставен, неделовнички Закон за јазиците, истакна Данев.

Според Данев, има сериозни кршења на процедурата, а за ова има сериозни забелешки од Европската Унија и претставниците на Европската Унија во Македонија. Постои и сериозно предупредување дека тоа значителни ќе влијае во уназадување на процесот на Евроатланските интеграции на Македонија.

-Во предизборието ветувавте Закон, Устав, Деловник и со само еден потег и во само еден ден ги испогазивте и Законот и Уставот и Деловникот. Се` што збореа прекршија, заклучи тој.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This