September 24, 2020, 6:05 pm

ДАНЕВ ОБЕЛОДЕНИ МЕГА СКАНДАЛ:Милионски тендер од ЕЛЕМ доделен во незаконска процедура

Поврзано

Коронавирус во градинки во Чешиново и Виница, вработените и дечињата во изолaција

Позитивен тест на Ковид 19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот Штркче по препорака...

Мухамед Зеќири седува во директорското столче на Фондот за здравствено осигурување

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигурување, неофицијално дознава Фокус. Според информациите на медиумот, се...

Намалени pecтрикциите во градинките: Владата го зголеми бројот на дечиња во групите

Владата направи одредени измени во протоколот кој се однесува на згрижување на децата во градинките. Сега е предвидено во...
- Advertisement -

На денешната собраниска седница за гласање на доверба на владата на СДСМ, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев обелодени мега скандал за тендер во ЕЛЕМ. Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека постојат сериозни сомнежи за злоупотреба при тендерска постапка во државното претпријатие ЕЛЕМ.

Имено прво рангираната фирма која ја понудила најниската цена по секоја логика требала да го добие тендерот, но сепак не го добила.

-Доколку се следат процедурите доколку прво рангираната компанија не го добие тендерот би требало тендерот да го добие второ рангираната фирма. Но тендерската постапка е прекината и распишан е нов тендер, овој пат тендерот го добива истоимената второ рангирана фирма од првиот тендер, но овој пат за дупло поголема цена, рече Данев.

Latest News

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање...

Мизрахи до СДСМ: „Знам дека нематe сpам, но Македонија се срaми од вас“

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи одговори на oбвинyвањата од СДСМ: „Мизрахи ја зaгрози македонската европерспектива е во превод Евреите се опacност за Европа како изваден...

Град Скопје ќе потpoши 200 000 евра за новогодишно украсување

Град Скопје денеска го објави тендерот за новогодишно украсување на улиците, булеварите и плоштадите низ градот. Проценетата вредност на договорот е 200.000 евра без ДДВ. „Декорирањето...

(Видео) Откриена лабараторија за kaнабиc во скопско Визбегово

На 24.09.2020 околу 15 часот, по претходно добиени оперативни сознанија на Единицата за нeдозволена трговија со дpoга-СВР Скопје,во с.Визбегово, Скопје, извршени се прeтреси во...

Италија ќе воведе „црвени зони“ поради поpaстот на случаи со Ковид -19

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека владата не предвидува воведување нов kapантин на територија на цела држава, како што беше случај за време на...

More Articles Like This