August 15, 2020, 3:36 pm

Дафина Стојаноска на средби со бранителите: Tаа жpтва треба да се цени и никогаш да не се заборави

Поврзано

Се обиделе да пpeнесат мигpaнти низ Македонија, меѓу кои деца од Сиpија, Паkистан и Авганистан

Дваесет и осумгодишниот М.Ј од Штип е лишен од слобода и приведен во полициска станица, зашто вчера им бегал...

Вело Марковски: Погpeшија и сега сме на почетокот

Последните Ковид19 статистики покажуваат процес на стабилизација на состојбата и пад на кривата, што може да се толкува како...

Средбa Николовски – Груби, cе работи на предлог програма за работа на евентуалната идна Влада

Продолжуваат консултациите и работата на ниво на генерални секретари na СДСМ Љупчо Николовски и на ДУИ Артан Груби викендот,...
- Advertisement -

Носителката на кандидатската листа на пратеници од коалицијата „Обнова за Македонија”, предводена од ВМРО ДПМНЕ за ИЕ 6, Дафина Стојаноска доцна попладнето и вечерта одржа повеќе средби со групи на граѓани во Тетово.

Таа ја потенцираше средбата со бранителите и нивната храброст за зачувување на слободата, но и потребата да се слушнат нивните проблеми.

– Тоа беше доста емотивна средба, не потсети на скршеното достоинство, а воедно за жртвата за слободата на Македонија. За среќа, денес присутните, сведочеа за оние кои навистина ги подариле животите за денешната слободна Македонија и затоа треба таа жртва треба да се цени и никогаш да не се заборави и да се помогне на овие луѓе кои се тргнати настрана и на маргините на општеството, а дале своја жртва за многу битни моменти од македонската историја. Таа жртва денес ни дава да уживаме во слободата на Македонија за која што можеби не сме свесни, колку повеќе треба да ја цениме, затоа што за неа некој го дал животот. Ова се луѓе борци не случајно се викаат бранители на татковината кои имале храброст и сила и се надеваат дека Македонија ќе ја видат исправена и секкако нивниот проблем треба да се стави на дневен ред, посочи Стојаноска.

Во текот на денот Стојаноска заедно со кандидатот за пратеник од Тетово, Александар Велјановски одржа средби со спортски работници претставници на фудбалските клубови Тетекс и Љуботен, кошаркарскиот клуб Тетекс, а потоа со просветни работници.

– Поминавме и во двете населби Поток и Два бреста каде се придржија министерот Наќе Чулев и заменик министерката за финансии Гордана Димитриевска Кочоска, за да разговараме за повеќе проблеми со кои се соочуваат жителите, истакна Стојаноска.

Latest News

Илјaдници лyѓe на пpoтecт во Минск oддaвaт пoчит на пoчинaтиoт дeмoнcтpaнт

Неколку илјади луѓе се собраа повторно во Минск во знак на протест против реизборот на претседателот Александар Лукашенко. Демонстрантите се...

Влaдaтa вeќe втopи месец ги кpиe пoдaтoцитe за бpoјoт на нeвpaбoтeни лицa – Со кpиeњe на пoдaтoци, не може да се coкpиe нecпoсoбнocтa

Владата веќе втори месец ги крие податоците за бројот на невработени лица. Нема никакви информации од надлежните институции, пишува на својот Фејсбук профил Дарко...

(Видео) Aлбaнци чeкaaт со дeнoви на гpaницaтa со Гpцијa – Koлoнa дoлгa 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои брзаат да се вратат...

„Сите пpoблеми во Белорусија ќе бидат решени“: Путин и Лукашенко остварија телефонски разговор за ситуацијата во Белорусија

Претседателите на Белорусија и Русија, Александар Лукашенко и Владимир Путин, денеска во телефонски разговор изрaзија верба дека сите пpoблеми што се појавија во Белорусија...

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, чија официјална...

More Articles Like This