May 16, 2021, 9:01 am

Дачиќ: Албанскиот peжим и хрватскиот peжим беа во служба на нaциcтичka Германија, тие се браќа по opyжје

Поврзано

- Advertisement -

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, коментирајќи ја најавата на хрватскиот министер за одбрана дека земјата е подготвена да им помогне на властите во Приштина во намерата да ги трансформира безбедносните сили во војска, ги нарече Хрватите и Албанците „браќа по оружје“,

„Долги години и децении постоеше коалиција меѓу хрватските и албанските сепаратисти од поранешна Југославија. Оружје е набавувано преку тие канали“, рече Дачиќ во емисијата „Хит твит“ на ТВ Пинк.

Тој додаде дека многу албански политичари и сепаратисти биле во хрватската армија.

„Не е ништо ново. Тие се браќа во оружје, беа тоа во секоја војна, и во Првата и во Втората светска војна. Тие беа на спротивната страна на поголемиот дел од човештвото, но не трпеа никакви последици поради тоа. Тие не се соочија со никакви последици ниту кога и кога се бореа против Америка, Велика Британија, Франција … “, потенцира Дачиќ.

Претседателот на Собранието на Србија потсети дека во Втората светска војна „албанскиот режим и хрватскиот режим беа во служба на нацистичка Германија“, јави Танјуг.

За потсетување, покрај најавата за помош околу формирањето на војската, Хрватска денес објави дека е подготвена да гарантира, односно да плати кауција за поранешните челници на УЧК, кои се наоѓаат во притвор во Хаг.

Latest News

Дневен xopockoп за 16. мај 2021 година

Дневен хороскоп за недела, 16. мај 2021 година. Бик 21.4- 20.5. Љубов Ви претстои играње игри во кои вие глумите. Пресечете го...

More Articles Like This