October 29, 2020, 11:13 am

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Поврзано

Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и го отстапи микрофонот за пеење

Новиот претседател на српското Собрание, Ивица Дачиќ денес на седницата на Собранието службено и го предаде микрофонот за пеење...

САД ѝ ги продаде на Грција бopбените авиони што беа наменети за Турција

Соединетите држави одлучија бopбенитe авиони Ф-35 наменети за Турција да ги продадат на нејзиниот пpoтивник – Грција, пренесува „Сити...

Српското Собрание ја изгласа новата Влада на Ана Брнабиќ

Со 227 гласа „за“ и пет „против“, пратениците во Собранието на Србија ја изгласаа новата Влада. Немаше воздржани, а...
- Advertisement -

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во емисијата „Кирилица“ на Хепи ТВ изјави дека веројатноста дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен е 99 проценти.

„Дали ќе биде осуден или не, не знам. Но, сигурно е, прашање на денови е кога тој ќе биде во Хаг“, рече Дачиќ.

Тој додаде и дека Тачи знае што му го чека и дека судот нема да објави дали обвинението против Тачи е прифатено или не.

Вицепремиерот истакна дека добрите стратешки односи меѓу Србија и Соединетите држави се многу важни, но Американците не знаат што навистина се случува на овие простори, бидејќи тие најчесто добиваат информации преку некои лобисти кои зборуваат само за муслиманските жртви.

Дачиќ ги изрази и својата недоверба кон земјите членки на ЕУ, посебно кон Унгарија, Полска, Словачка, Чешка. Тој смета дека лидерите на овие земји велат дека христијанството е загрозено и се борат против исламската држава насекаде со исклучок на Приштина и Сараево бидејќи лобираат за признавање на косовската независност.

„Тие се залагаат за признавање на Косово, создадено на урнатините на христијанството на Балканот“, рече тој и додаде дека дури и терористите кои ги нападнаа Кулите близначки во Њујорк протекувале од Босна и Косово.

Latest News

Германија дeпopтиpaшe 20 мaкeдoнcки дpжaвjaни co aвиoн

60 лица вчера беа депортирани од Германија со лет од аеродромот Баден кон Белград. Воздухопловот кој превезувал 40 лица...

“Aмaзoн” пpeд пpaзницитe ќe вpaбoти 100.000 ceзoнcки paбoтници

Американската компанија Амазон соопшти дека врабоптила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските празници во САД. Амазон до крајот...

Peгиcтpиpaни 879 пpeкpшoци зa нeнoceњe зaштитни мacки вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe

Регистрирани се 879 прекршоци по однос на мерката за носење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија. Министерството...

3aвpши зaд peшeтки: O6винeтo лицe зa двe извpшeни paзбojнишвa во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторило две кривични дела – Разбојништво од член 237 став...

(Фото) Ужac во Франција: Eдeн y6иeн и нeкoлкy пoвpeдeни вo нaпaд кaj цpквaтa Нотр-Дам вo Ница

Ужас ја потресе Франција утринава откако најмалку едно лице го загуби животот, додека неколку други се повредени во напад со нож извршен во близина...

More Articles Like This