ДАЧИЌ ЗА МАКЕДОНИЈА:Ако некој ѝ дава предност на Приштина пред Белград, тоа е политичка порака

Поврзано

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО БУГАРИЈА: Епицентарот на потpeсот регистриран во југозападниот дел

Зeмјотрес со интензитет од 3,4 степени по Рихтер е регистриран рано утрово во југозападна Бугарија. Епицентарот на потрeсот бил кај...

(Видео+фото) МАКЕДОНЕЦОТ СЀ УШТЕ НЕ Е ИДEНТИФИКУВАН: Ова се yбиjците на црногорскиот мaфиjaш Радоје Звицер

Полицијата на Украина објави видео од yбијцитe на црногорскиот мaфијаш Радоје Звицер кој е во животна опacност. Радојде е...

ЦЕНТРАЛНА ТЕМА ЌЕ БИДЕ СИМНУВАЊЕТО ОД ВЛАСТ: Ќе се снима филм за семејството Милошевиќ

Почнува снимањето на новата српска серија насловена „Фамилија“. Ќе се бави со животот на семејството Милошевиќ кое околу 20...

Министерот за надворешни работи на Србија во интервју за Радио Телевизија Војводина истакна дека доколку условот за влез на Србија во ЕУ е признавање на Косово, тогаш тоа е бајка.

-Ние сакаме ова прашање да се реши што поскоро. Но ако другата страна мисли дека е тоа решено, и дека ние треба само да ја признаеме независноста на Косово и со тоа да му се додвориме на Запад за да влеземе во ЕУ, не гледам дека е тоа патот кој Србија ќе го прифати. И затоа кажувам дека е тоа бајка, рече Дачиќ.

Зборувајќи за името Македонија, тој кажа дека станува збор за интереси и наведе дека „Скопје го призна Косово и гласаше за членство на Косово во УНЕСКО, додека Грција е пријателска земја која не го признава Косово“.

-Ако некој и дава предност на Приштина во однос на Белград, тоа претставува политичка порака, рече Дачиќ.

Во тој контекст тој кажа и дека западните земји кога говорат за решение на кризата со Косово, мислат на тоа да се прифати и признае независноста.

-Србија да го признае Косово, Косово да добие столче во ОН, да и сугерираме на Русија да гласа за тоа, тоа не е бајка, тоа е фатаморгана. Од тоа нема ништо, никогаш да се случи, рече Дачиќ.

Зборувајќи за Нацрт стратегијата на ЕУ за Западен Балкан во која пишува дека ЕУ ќе бара од Србија до 2019 година да постигне целосна спогодба за нормализација на односите со Косово, доколку сака да влезе во Унијата до 2025 година, Дачиќ рече дека „ако тоа остане во конечната верзија на стратегијата, одговорот на Србија ќе биде и како досега – дека прифаќа само тоа што е во нејзин интерес“.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести