October 29, 2020, 11:22 am

Дачиќ со реакција на барањето на Македонија до Вселенскиот патријарх

Поврзано

Германија дeпopтиpaшe 20 мaкeдoнcки дpжaвjaни co aвиoн

60 лица вчера беа депортирани од Германија со лет од аеродромот Баден кон Белград. Воздухопловот кој превезувал 40 лица...

Cocтojбaтa co Koвид-19 во Дебар мнoгy cepиoзнa

Општинскиот оперативен штаб (ООШ) на Дебар, со кој раководи градоначалникот Хекуран Дука, на денешната средба откако ја разгледа епидемиолошката...

Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и го отстапи микрофонот за пеење

Новиот претседател на српското Собрание, Ивица Дачиќ денес на седницата на Собранието службено и го предаде микрофонот за пеење...
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на претседателот на Македонија до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква, рече дека постои начин да се дискутира за тоа и дека „попречните патишта“ не придонесуваат за добри односи меѓу двете земји.

Дачиќ потсети дека неколку пати зборувал за фактот дека е можно да се зборува за односите меѓу двете земји, но дека не е можно да се зборува на државно ниво од областа на религијата и црковните заедници кои имаат свои правила.

„Ние сакаме да биде постигнат договор, но правилата на Православната црква секако мора да се почитуваат и очекуваме Вселенскиот патријарх да се изјасни пpoтив, исто како и со создавањето на т.н. „Црногорските православни цркви“, рече Дачиќ, одговарајќи на прашања на новинарите во Белград, пренесува Танјуг.

Да потсетиме, претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, го замоли вселенскиот патријарх Вартоломеј „да го искористи своето право на жалба“ за признавање на македонската православна црква.

„Би сакал да испратам барање до вашата светост да го прифатите повикот на нашиот побожен народ и нашата црква да го искористат своето право на жалба, за нашите граѓани од православна вероисповед конечно да добијат можност да бидат еднакви со сите други православни христијани во светот“, рече Пендаровски во писмото до патријархот. Вартоломеј.

Latest News

Германија дeпopтиpaшe 20 мaкeдoнcки дpжaвjaни co aвиoн

60 лица вчера беа депортирани од Германија со лет од аеродромот Баден кон Белград. Воздухопловот кој превезувал 40 лица...

“Aмaзoн” пpeд пpaзницитe ќe вpaбoти 100.000 ceзoнcки paбoтници

Американската компанија Амазон соопшти дека врабоптила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските празници во САД. Амазон до крајот...

Peгиcтpиpaни 879 пpeкpшoци зa нeнoceњe зaштитни мacки вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe

Регистрирани се 879 прекршоци по однос на мерката за носење лична заштита на лице, во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија. Министерството...

3aвpши зaд peшeтки: O6винeтo лицe зa двe извpшeни paзбojнишвa во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторило две кривични дела – Разбојништво од член 237 став...

(Фото) Ужac во Франција: Eдeн y6иeн и нeкoлкy пoвpeдeни вo нaпaд кaj цpквaтa Нотр-Дам вo Ница

Ужас ја потресе Франција утринава откако најмалку едно лице го загуби животот, додека неколку други се повредени во напад со нож извршен во близина...

More Articles Like This