ДАШТЕВСКИ: Владата без мандат ќе биде противуставна

  • March 17, 2017

Формирање влада без мандат од претседателот Ѓорге Иванов ќе биде спротивно на уставот и за таквата влада ќе треба да одлучува Уставниот суд, смета професорот и аналитичар Александар Даштевски. Тој во емисијата Пулт на Радио Слободна Макеоднија посочи дека револтот кај граѓаните расте а тоа е видливо и на последните анкети.

dastevski-rsm

„Граѓаните се длабоко револтирани од Тиранската Платформа. Последната анкета која ја видовме вчера покажува промени во рејтинзите кои вообичаенос е случуваат за период подолг од една година а се га се настанати за само 2 месеци. Видливо е колку гласачите се разочарани од СДСМ. Тоа е поради нивната конспиративност и поради фактот што не само што ја прифатија Платформата туку и повеќе од тоа.“, изјави Даштевски.

Претходно «
Следно »