August 12, 2020, 6:38 pm

ДА ВИ КАЖАМ ЈАС ШТО Е ВОЈНА: ФБ статусот на еден Босанец кој учествувал во војната при распадот на Југославија, а го запали Балканот

Поврзано

Уaпceни 17 полицaјци во БиХ, се сомничат за над 100 kpивични дела

Во полициската акција „ДАР 1“ спроведена на подрачјето на кантонот Сараево, Зеничко-Добојскиот кантон и во Источен Сараево, денес...

„Косово нема земја за подарување“: Пpoтест во Косово поради српска вoeна пaтрола на косовска територија

Жители од косовското село Карачево и неколку други населени места на границата со Србија, одржаа пpoтест поради тоа што...

Bo Сaрaевo yaпceни 17 пoлицajци пopaди cтoтинa kpивични дeлa

Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку...
- Advertisement -

Статусот на Елдин Курбашиќ од Сараево кој тој го објавил покрена бура од реакции меѓу корисниците на социјалните мрежи од целиот Балкан. Тој им испратил јасна порака на сите оние кои овој период ги креваат тензиите и ја подгреваат нетрпеливоста на Балканот.
aracinovo_2001_vojna
Елдин раскажал низ што се минал за време на граѓанската војна која изби при распадот на Југославија. Вели дека раскажува само од свое искуство. Ова е неговата порака во целост:

status_vojna

Војна за почетници (од гледна точка на војникот):
Затоа што изминативе неколку недели се повеќе се подгреваат тензиите помеѓу народите на Балканот и се појавуваат се повеќе патриоти од сите врсти, ред е да споделам знаење стекнато од лично искуство, за тоа што е вусшност војна.

– Родителите од прозор го гледаат брдото на кое си пратен да се бориш и се молат да се вратиш жив. Додека ги гледаат сите детонации и гранати кои паѓаат ттаму, си велат, само да се врати, па макар и инвалид.

– Не мора да те погоди куршум или шрапнел за да те убие во борба. Убива и детонацијата која може да ти ги уништи органите. Првите симптоми се губење на свеста и повраќање крв.

– Ако успееш да се вратиш од акција жив, може да добиеш должност да отидеш кај сопругата и мајката на твојот другар, кои со неговата двегодишна ќерка која стои меѓу нив, да им кажеш дека загинал. Ти даваат и кутија седативи за да им ги дадеш да се смират, но кога да стигнеш, уште кога ќе те видат на вратата со уште двајца војници, знаат зошто немаш насмевка на лицето. Веднаш вриснуваат во плач, а во тие моменти си ги замислуваш твоите дома како би реагирале кога би им го соопштиле истото.

– Размена на мртви: Е ова е посебна дисциплина… замислете дека треба да превртиш понекогаш и повеќе од 100 лешеви за да го најдеш својот роднина. Понатаму не сакам да навлегувам во детали.

– Имаш околу 10 секунди на твојот другар да му го запреш шуштењето од белите дробови. Ако немаш завој може и целофанот од цигарите да ти помогне.

– Брзината со која се движи шрапнелот е околу 1 километар во секунда. Лета неправилно и се врти околу сопствената оска, а има температура од околу 200 степени целзиусови. Го кине ткивото, коската, а вените и артериите со кине за дел од секундата.

– Глувчешка грозница – Ако и си се навикнал на големите стаорци кои шетаат покрај тебе по рововите, на болеста која често го погодува војниците во рововите, сигурно нема да се навикнеш.

– Кога ќе ве советуваат да се облечете во повеќе слоеви, треба да послушате затоа што цел месец, понекогаш и повеќе, со кал до колена, тие слоеви ќе ви бидат повеќе од потребни

– Бајонетот не се носи за некого да заколеш, туку да се закопаш во ледената и тврда земја за да се заштитиш од противничката артилерија.

– Непријателскиот снајпер е подосаден од било кој комарец.

– Оружјето секогаш МОРА да ти биде суво. Ниту едно нема водоотпорен сертификат.

– Адреналинот кој те удира додека си во карантин пред да тргнеш во акција е едно 800 пати посилен од оној пред твоето прво сексуално искуство.

Има уште многу, но секако мислам дека ова е доволно за на сите да им порачам: Не повикувајте на војни и конфликти ако не сте спремни да поднесете нешта десет пати потешки од овие што ви ги наведов.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани ...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

Зaлoжничka дpaмa во „Еуростандард“ банка во Кавадарци

Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадараци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај, Порталот „Лидер“ дознава...

More Articles Like This