September 20, 2020, 7:34 pm

ДА МУ СЕ ИЗВИНИМЕ НА МИТКО ЈАНЧЕВ: Речиси 300.000 евра ги добила фирмата чиј основач е токму Митко Јанчев, а не неговиот зет!

Поврзано

Потрошувачките кредити може да поскапат, се враќаат стeчаите: Престануваат да важат повеќе вонредни уредби

Повеќе уредби со законска сила кои беа донесени поради здравствената криза важат 90 дена по престанувањето на вонредната состојба....

Состојба по општини во Скопје

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Состојба по градови, еве каде е нajкритично

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е...
- Advertisement -

Тендерот вреден речиси  16.350.457 денари, кој го добила фирмата од Кавадарци „Ја-Ми“ не била во сопсвеност на зетот за сестра на кавадаречкиот градоначалник, туку основач бил токму тој, Митко Јанчев – стои во појаснувањето кое пристигна до нашата реакција со барање за демант во врска со информацијата за јавна набавка која вчера ја објави „Инфомакс“


Имено, градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, кој неодамна беше исклучен од раководните тела на ВМРО-ДПМНЕ поради делување спротивно на конгресните документи и одредбите на партијата, сакајќи да ја демантира веста, всушност, потврди дека добил речиси 300.000 евра вреден тендер за чистење на патниот правец Кавадарци – Кожув.

Како што стои во барањето за демант, или како што го нарекуваат од компанијата „појаснување“, потврдуваат дека компанијата на Митко Јанчев го добила тендерот, но појаснуваат дека на истиот учествувале и други фирми, а тие имале најповолна понуда. Ја демантираат само информацијата дека основач на фирмата била неговата сестра, односно, основач на компанијата „Ја-Ми“ бил токму кавадаречкиот градоначалник.

Дополнително, во „појаснувањето“ се бара од нас да му се извиниме на кавадаречкиот градоначалник затоа што сме го поврзале бизнисот од 300.000 евра со актуелната политичка ситуација. Во ред, еве му се извинуваме.

Но, фактот останува дека токму во оваа актуелна политичка ситуација, токму Митко Јанчев како градоначалник на Кавадарци, успеал да добие тендер вреден речиси 300.000 евра за чистење на улици и патишта од снег. Исто како и вицепремиерот Анѓушев, така и Јанчев е подложен на јавен дискурс, одговорност и критика.

Во продолжение „појаснувањето“ од „Ја-Ми“.

Latest News

Уште еден силeн зeмјотес на Крит

Грчкиот остров Крит денеска го пoгoди нов зeмјотрес со јачина од 4,5 степени, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Зeмјотресот се случил...

Здрав и превкусен појадок што го топи caлото околу стомакот

Ова е еден од најздравите појадоци затоа што во себе содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, го нормализираат метаболизмот и...

Лekaр на Тоkcикологија завршил на Ургентно откако бил нaпaднат од родител на пациент

Попладнево бил нaпaднат дежурниот лeкар на Токсикологија кој завршил со неколку хeматоми и рacекотини по тeлото, објавува Сител. Причина за нaпадот според информациите што ги...

Угостители во знак на пpoтecт kpшea чинии пред зградата на Владата на Косово

Претставници на Здружението на угостители на Косово со kpшење чинии пред зградата на Владата го изpaзија своето нeзадоволство поради недостатокот на институционална поддршка за...

Тачи на средба со Ердоган во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го прими во палатата Вахдет во Истанбул претседателот на Приштина, Хашим Тачи, а фотографиите од средбата беа објавени...

More Articles Like This