October 21, 2021, 12:59 am

Да не дозволиме да бидеме црните овци во Европа, предупредува главниот бугарски здравствен инспектот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Ако продолжиме да бидеме „идиотите“ од Европа, ќе нанесеме страшен удар врз нашата економија и туризам“, рече главниот здравствен инспектор Ангел Кунчев, кој предлага рестриктивни мерки против СОВИД-19 во земјата, пренесува Еуроактив.

Одлуката за воведување на мерките лежи во рацете на владата, која ги игнорираше повиците на д -р Кунчев за задолжителна вакцинација. Бугарија е земја со најмал број (само 18%) од целосно вакцинирани граѓани во Европа.

Покрај тоа, Бугарија има највисок вкупен морталитет во светот, вклучително и еден од најголемите бројки на смртни случаи на СОВИД-19 по глава на жител.

„Следната година никој нема да сака да дојде во Бугарија како турист ако имаме 20-30% од имунизираните граѓани наспроти просекот од 70-80% во ЕУ. Луѓето ќе изберат побезбедни места. Кога некој зборува за економијата, мора да го земе предвид овој факт“, рече Кунчев.

Експертот инсистира на задолжителна вакцинација на медицинскиот персонал и вработените во домовите за стари лица, како и воведување на задолжителни здравствени потврди при посета на ресторани и барови. Времената влада целосно ги игнорираше неговите предлози.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This