Две лица уапсени: Подготвувале терористички напад во Германија

Поврзано

ВО НОРМАЛНА ДРЖАВА: По 300 евра за секое дете дел од мерките усвоени во Германија

Овој потег е креиран за да се крене економијата, затоа што пандемијата ја клекна на нозе и најјаката сила...

ШПАНИЈА СЕ ПРЕМИСЛИ: Место во јуни, границите ќе ги отвори во јули

Шпанија ќе почне да ги отвара своите граници за странски туристи од 1 јули, изјави денеска портпаролката на шпанската...

ШЕФОТ НА ИТАЛИЈАНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА: Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори гpaницитe за земјите надвор од ЕУ

Ниту после 15 јуни Италија нема да дозволи странците од земјите што не се членки на ЕУ да влезат...

Германската полиција во местото Лаутерекен пронајде 155 килограми експлозив, по што уапси две лица, обвинети за поседување експлозив и подготвување терористички напад.

gasdghadfshdfsahdshg

Тие биле уапсени пред две недели, но денеска е објавена информацијата.

Државното обвинителство сега ја проверува информацијата според која осумнаесетгодишниот имал врски со терористичката група „Олд скул сосајети“, објави „Шпигл“.

за време на сослушувањето, двајцата уапсени негирале дека планирале терористички напад, дека пронајдениот експлозив бил за приватна употреба, а себе се нарекоа „викенд пиротехничари“.

За време на претресот на семејниот стан на 18-годишното лице, полицијата пронајде експлозивна направа која тој самиот ја изработил, повеќе од 150 килограми експлозив, како и нео-нацистички симболи.

Вториот осомничен има 24 години, и тој од претходно и е познат на полицијата поради кршење на законот за поседување експлозив. И кај него е пронајдена ултра-десничарска литература.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести