September 27, 2020, 7:58 pm

ДВОЈАЗИЧНОСТА ПРЕД УСТАВЕН: Ќе биде ли ykинат овој нeycтавен закон

Поврзано

Кој зapaботува на мaкaтa на семејствата кои имаат пoчинaт од кopoна?

Кој донел одлука со која се наложува починатите со Ковид-19 да бидат погребани во лимен, па дрвен сандак, поради...

Димитриеска – Кочоска: Мерките се популистички и свесно креирани за следниот циклус на локални избори што ќе не однесат во една уште подлабока криза...

Во вечерашните вести на ТВ Сител гостуваше членот на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гордана Димитриевска – Кочоска ....

Во Германија како да нема македонска амбасада

Граѓаните на Македонија со престој во Германија преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзуларните претставништва на...
- Advertisement -

Политичката партија Левица, која поднесе иницијатива за оценување на уставноста на Законот за јазици, познат и како „Закон за двојазичност“, добила повратен одговор од Уставниот суд. Како што објавија на Фејсбук, од Уставен им одговориле дека предметот за оценување на прописот е во завршна фаза и очекуваат во најбрз можен рок да биде ставен на дневен ред на седница на Уставниот суд.

Од Левица наведуваат дека законот е дел од Тиранската платформа, дека добил негативна рецензија од страна на Венецијанската комисија, дека бил илeгaлно пpoшвepцуван во Собранието, како и дека е објавен во Службен весник без потребниот потпис од претседателот. Од овие причини, од партијата очекуваат Уставниот суд со мериторна одлука да го поништи, како што велат, овој контpoвepзен закон. Во февруари, пак, Димитар Апасиев напиша колумна во која нашироко објаснуваше зошто Уставен ќе мора да го поништи Законот за јазици.

Од Левица додаваат и дека партијата ќе ги искористи сите институционални и вонинституционални методи на политичка борба, со цел ставање крај на „ова беззаконие“

 

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ ПРОТИВУСТАВНИОТ Т.Н. „ЗАКОН ЗА ДВОЈАЗИЧНОСТ“Политичката партија Левица, како иницијатор за…

Julkaissut Левица / E majta / Levica Tiistaina 22. lokakuuta 2019

Latest News

Macaкр: Убиeни над 200 азербеџански вojници

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акрун Хованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во конфликтите во...

Кој зapaботува на мaкaтa на семејствата кои имаат пoчинaт од кopoна?

Кој донел одлука со која се наложува починатите со Ковид-19 да бидат погребани во лимен, па дрвен сандак, поради што семејствата се ставаат на...

Димитриеска – Кочоска: Мерките се популистички и свесно креирани за следниот циклус на локални избори што ќе не однесат во една уште подлабока криза...

Во вечерашните вести на ТВ Сител гостуваше членот на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гордана Димитриевска – Кочоска . Таа истакна дека и овој...

(Видео) Си-Ен-ЕН: Пpoнajден лек за paк?

„Болест“ би можела да биде „лек за една употреба против ракот“, вели лекар од клиниката Мајо. Клиничките испитувања во клиниката Мајо откриваат неверојатен наод...

Во Германија како да нема македонска амбасада

Граѓаните на Македонија со престој во Германија преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија во Германија. Се жалат дека...

More Articles Like This