ДВОЈНО КНИГОВОДСТВО ВО 24ВЕСТИ И ТЕЛЕКАБЕЛ: Инспекција и полиција влезе во „24Вести“ и Телекабел на Роберт Димитров

Поврзано

(Видео) Секогаш ќе останам на цртата на Бутел и Македонија

Прекрасен народен собир на ВМРО-ДПМНЕ во Бутел, енергија која ветува голема историска победа за Македонија на 15 јули, порача...

Силјановска Давкова разговараше со младите

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова денес разговараше за темите кои ги мачат младите...

Муцунски: Се обврзуваме да направиме посебни напори и да вложиме дополнителни средства во најдобра можна едукација на лица со попрeченост

Имав прилика денеска да им ја посочам дел од проектите кои ги предвидуваме со обновата на Здружението на глуви...

Инспектори на Управата за јавни приходи и Финансиска полиција влегле во компаниите на Роберт Димитров, со цел да се види нивното финансиско работење и евентуалната поврзаност со телевизијата 24 Вести. Непотврдена е информацијата дека се истражува и тнр. двојно книговодство

 

Влезот на инспекторите е по барање на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги , која поведе постапка за утврдување на постоење на недозволена медиумска концентрација меѓу кабелската телевизија Роби и ТВ 24 Вести.

Медиумската концентрација ја потврди и самиот сопстевник на Телекабел, Роберт Димитров во видео интревју. По ова интервју, а по неколку претходни одбиени претставки, ААВМУ, конечно на седницата од 23-ти февруари, одлучи да поведе постапка со која ќе се испитува недозволената медиумска концентрација меѓу кабелската Роби и ТВ 24 Вести. Телевизијата е должна во рок од 45 дена од денот на приемот на одлуката да ги достави сите податоци од значење на одлучување на Агенцијата. Дали влегувањето на УЈП и финансиската полиција во телевизијата и кабелскиот оператот е во функција на утврдување на медиумската концентрација, ќе треба да покажат анализите од кои што е можне да произлезат и други сознанија , на пример прекршување на законите и по други основи.

ТВ 24 Вести на крајот од минатата година до ААВМУ имаше доставено барање за промена на сопственичката структура, но Агенцијата не дозволи таква промена. Според образложението, одобрувањето ќе значи недозволена медиумска концентрација според членот 36 од законот и барањето беше одбиено.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести