October 24, 2021, 5:13 am

Дедо тргнал во посета на внуката – ја погрешил навигацијата и возел 500 километри во погрешен правец, еве каде завршил

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Еден дедо сакала да ја види својата внука, но неговата авантура не завршила како што планирал.

92 годишниот маж од германскиот град Бад Херсфелд сакал да ја посети внуката по повод првиот училиштен ден во новото училиште.

Пред пат во навигацијата ја впишал нејзината адреса, но не забележал дека направил грешка. Адресата која ја внел била погрешна, па тој тргнал во друг правец и го погрешил патот за околу 500 километри.

Наместо на југ, тој тргнал на север и така завршил на брегот на Балтичкото море. Претходно му пукнала гумата, па морал да запре и за отседне во пансион.

Во меѓувреме неговиот син тргнал во потрага по својот татко, за што ја информирал полицијата.

Набрзо го смирила сопственичката на пансионот која го контактирала и му рекла дека дедото одмора во една од нејзините соби. Синот следниот ден дошол по својот татко и го вратил дома.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This