August 14, 2020, 5:51 pm

ДЕЖУРНИ ВИНОВНИЦИ: Западните медиуми објавија дека Русија наводно ги хакирала Олимписките игри

Поврзано

Помпео бapa пpoдoлжyвaњe на eмбapгoтo на извoз на opyжјe во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. –...

Oткaжaн мeмopиjaлниот нaстaн зa одбeлeжувaњe нa 11 Сeптeмври вo САД

Инсталацијата што прави два столба од светлина што ги симболизираат Кулите-близначки на Светскиот трговски центар, го осветлуваше Њу Јорк...

Нoв Зeлaнд го пpoдoлжи кaрaнтинoт за 12 дeнa

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го продолжи карантинот во таа земја за 12 дена, откако бројот на случаи...
- Advertisement -

Американските разузнавачки агенции се сомневаат дека Русија извела сајбер-напад на електронските системи кои се користеле на Олимписките игри во Пјонгчанг, објави „Вашингтон пост“ повикувајќи се на извори во американските разузнавачки служби

Изворот за весникот наведува дека руските хакери наводно се обиделе да направат сајбер-нападот да изгледа дека е од Северна Кореја. Изворот смета дека руската воена разузнавача служба ГРУ до почетокот на февруари имала пристап кон 300 компјутери поврзани со Игрите преку хакирани рутери за пренос на интернет-конекција. Американските разузнавачки служби, исто така, претпоставуваат дека руските хакери наводно се обидувале да засметаат на церемонијата за затворање на Олимписките игри во Пјонгчанг.

На церемонијата на отворање на играчите, гледачите и новинарите се соочиле со сериозни проблеми во работата на интернетот и врските на стадионот на кој е одржано случувањето. Портпаролката на Организациониот комитет Ненси Пак изјави дека организаторите ќе нсатојуваат да избегнат ваква ситуација во иднина.

Министерството за надворешни работи на Русија на 7. февруари обајви официјален коментар дека очекува во некои западни мдиуми да се појави неоснована истрага за наводна „руска трага“ во хакерски напади на информационите ресурси поврзани со Олимписките игри.

Latest News

Пpoтecт во Маџари: Граѓаните peволтиpaни, секојдневно се гyшaт во cмpдeа од дивaта дeпониja Вардариште

Попладнево жителите на Маџари пpoтeстираа пpoтив „пpeтоварната станица во Вардариште од која што секојдневно се гушaт во cмрдеа. Пpoтестираме пpoтив...

Тоа што власта нема пpoтокол и платформа за онлајн работа и што зaгyби речиси шест месеци откако тргна kpизата, тоа не е пpoблем за...

„Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирaно е девојче на шестгодишна возраст.” (Кавадарци денеска, извор: Фокус) Додека власта не знае...

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење и пропаѓањето на банката. Поконкретно,...

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека...

3aeB и Axмети договopија влaда, 3ибepи ќе биде пpeмиep една година, DUI го 3eмa и MBP

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа значи три години на чело...

More Articles Like This