Делта сојот kocи во Бритaнија, регистрирани повеќе од 10.000 новозapазени во еден ден

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Велика Британија се забележани повеќе од 10.000 новозарзаени во еден ден, како резултат на ширењето на „делта“ сојот, пишува Ројтерс.

Научниците проценуваат дека новиот делта вирус, кој сочинува 95 отсто од сите новоаразени со коронавирус во Велика Британија, е помеѓу 40 и 95 проценти позаразен од претходниот доминантен вид.

Поради ширењето на овој вид, британскиот премиер Борис Џонсон го одложи понатамошното олеснување на мерките за еден месец до 19-ти јули.

Latest News

(Видео) Дефинитивно пожapoт излегува од контрола: Снимка од бензиската на Макпетрол на граничниот премин Богордица

Од околу 14 часот гори и борова шума во близина на граничниот премин Богородица, непосредно над едно од тамошните...

More Articles Like This