ДЕЛЧЕВО: Регистриран е втoр cлyчaј на Koвид-19

Поврзано

Владата на Заев и Филипче без никаква јавна дебата и консултација , вчера потпишале одлука за прифаќање на неиспитаната вakцина против Koвид 19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишале договор за идна набавка на 300 милиони дози од вакцината против коронавирус која...

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето...
- Advertisement -

Лице од Делчево кое живее и работи во Скопје е вториот случај на Ковид-19 во Делчево. Информацијата официјално беше потврдена од Министерството за здравство, во чија статистика денеска беше наведен и пациентот од Делчево.

Од здравстевниот дом во Делчево велат дека нема место за паника, бидејки се работи за лице кое подолго време престојува во Скопје.

Станува збор на лице кое поради работата живее во Скопје и таму е направен тестот, таму е објавена веста дека лицето е позитивно на коронавирус. Лицето според наши информации нема симптоми на болеста, во моментот се чувствува добро, но според предвиденото ќе ја помине неколку дневната изолација, велат од делечвскиот здравствен дом.

Ова е втор случај позитивен случај на Ковид-19, во Пијанечкиот регион. Во Делчево и Македонска Каменица кои потпаѓаат во овој регион досега двата случаи на Ковид-19 се регистрирани во Делчево. Првиот пациент кој на последните два тестови беше негативен на вирусот, но почина, заразата ја доби на Клиниката за онколошки заболувања во Скопје, додека вториот пациент кој денеска е регистриран и се води како втор позитивен случај во Делчево, најверојатно, како што додаваат надлежните, се заразил во Скопје.

Во останатите општини кои гравитираат околу општина Делчево, уште еден случај деновиве беше регистриран во Берово. Според информациите на тамошните лекари, пациентот се опоравува и се очекува негово оздравување.

Latest News

Владата на Заев и Филипче без никаква јавна дебата и консултација , вчера потпишале одлука за прифаќање на неиспитаната вakцина против Koвид 19

Германија, Франција, Италија и Холандија потпишале договор за идна набавка на 300 милиони дози од вакцината против коронавирус која...

Важно – Утре дeжуpни ќе бидат овие билетарници на ЈСП во Скопје

Утре, среда, 15 јули, дежурни ќе бидат три билетарници на ЈСП. Од 7 до 19:30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче,...

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш се проследуваат до соодветните основни...

Тeшкa coобрaќaјкa во тетовско, зaгинa мотоциклист

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера на локалниот пат с.Палатица – Желино. Во несреќата учествувале автомобил „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управуван...

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36)...

More Articles Like This