Денеска е Преподобен Партениј Лампcakиски

Поврзано

Денеска се слави Mecoпустна недела – една недела пред почетокот на Beликиот пocт

На овој ден вршиме спомен на неизбежното второ доаѓање Христово, и тоа го уредија божествените отци да го правиме...

Денecка e 3aдушница – cпомeн за пoчинaтитe

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота...

Утpe ни дoaѓa Зaдyшницa: Oвaa гpeшкa лyѓето пocтojaнo ja пoвтopyвaaт нa oвoj дeн, a e гoлeм гpeв

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати...
- Advertisement -

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 февруари.

Денеска е Преподобен Партениј Лампсакиски.

Се родил во Мелитопол. Во детството не добил никакво образование. Кога потпораснал, станал рибар и на тој начин се издржувал. Уште од младоста го засакал Бога со сето свое срце, така што Господ му дал дар со молитва да исцелува секакви болести.

Кога чул за тоа, мелитополскиот епископ го повикал Партениј, се погрижил за неговото образование и подоцна го ракоположил за презвитер. Потоа станал епископ на градот Лампсак. Со оваа Црква управувал се до крајот на својот земен живот, во четвртиот век.

Latest News

Три последователни зeмјотреси регистрирани во Грција

Тлото во Грција не престанува да се тресе. Во 20:00 часот по локално време регистриран земјотрес од 4,1 степен...

More Articles Like This