Денеска е Св. свештеномаченик Аполинариј

Поврзано

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од...

СBeта Марија Магдалина – Блажена Марија

Светата Христова црква споменот на нејзиното име го празнува на 4 август според новиот, односно на 22 јули според...

Денеска е Св. пророк Илија-Илинден

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јули. Денеска е Св. пророк Илија-Илинден. Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку...
- Advertisement -

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 јули. Денеска е Св. свештеномаченик Аполинариј.

Свети Аполинариј потекнуваше од Антиохија. Му беше ученик на апостол Петар, кој го ракоположи за епископ на Равена. Во Равена Аполинариј проповедаше 12 години и многумина привлече кон Христа, а потоа беше испратен во прогонство на Балканот поради злобата на равенските старешини јазичници.

Тој и тука не заборави на службата што му беше доверена, па проповедаше за Христа по целиот полуостров три години, за повторно да биде прогонет, сега назад во Италија. Гледајќи го повторно во Равена, равенските старешини не можеа да го истрпат неговото присуство, па ги нахушкаа јазичниците да го избодат со ножеви. Така пострада овој светител во времето на римскиот император Веспазијан.

Неговите мошти се сочуваа и почиваат во Равенската црква подигната во негова чест.

Според Католичкиот календар денеска е Просветување на Базиликата Св. Марија.

По одржувањето на саборот во Ефес во 431 година, на кој Исусовата мајка била прогласена за Богородица, во Рим на Есквилино папата Сиксто Трети изградил базилика во нејзина чест. Базиликата била наречена „Света Марија Велика”. Тоа е најстрата црква посветена во чест на благословена Девица Марија.

Latest News

Пановски: Пaциeнтите што по вторпат имаат Koвид 19, најверојатно првиот пат не биле бoлни туку само нocители

Тоа што во земјава се појави и третиот пациент што е заразен со коронавирусот по вторпат, откако еднаш се...

(Фото) Никој од нејзините фанови не остана paмнoдyшeн – Гавазова позиpa во Охрид

Таа е мајка на две деца и една од најзгодните фолкерки на македонската сцена. Сузана Гавазова и за време на карантинот не се откажа од...

Како во времето на цpната чyмa се ypивaaт кoнтаминиpaните згради во Британија

Во стаписувачко преземање на власта од страна на британската влада, локалните совети се подготвени да добијат овластување за уривање згради за кои се смета...

Грците не ни размислуваат да ја отворат границата со Македонија

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го разгледаме, рече портпаролот на грчката...

Во живо: Еве како изгледа Бејрут по екcплозиjaта

Делови од либанскиот главен град се срамнети со земја по катастрофалната експлозија на бејрутското пристаниште. Разурнати се десетици згради а до 300 илјади жители...

More Articles Like This