December 3, 2020, 8:36 pm

Денеска е Св. maченик Лонгин

Поврзано

Денеска е Св. maченик Варлам и св. пpopok Авдиј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември. Денеска е Св. маченик Варлам и св. пророк Авдиј. Свети Варлам...

СВ. ГРИГОРИЈ ЧУДОТВОРЕЦ: Божји човек и голем чудотворец, нарекуван втор Мојсеј, а роден од незнабожни родители

(Денеска е 17 ноември според стар стил и се слави Св. Георгиј Чудотворец, епископ Неокесариски) Божји човек и голем чудотворец,...

Денес се слави Св. Григориј Чудотворец: Божји човек и голем чудотворец, нарекуван втор Мојсеј

(Денеска е 17 ноември според стар стил и се слави Св. Георгиј Чудотворец, епископ Неокесариски) Божји човек и голем чудотворец,...
- Advertisement -

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 октомври.

Денеска е Св. маченик Лонгин.

Во Христово време, Лонгин беше капетан во римската војска. Поверува во Христовата божественост, наоѓајќи се како старешина на стражата под Господовиот крст. Кога евреите сакаа да го убијат заради неговата вера во Христа, тој тајно го напушти Ерусалим и се пресели во Кападокија, па на имотот на својот татко. Но, евреите го наклеветија пред Пилат и овој испрати војници да го погубат. Кога војниците наближија, тој им излезе во пресрет, ги прими во домот и ги нагости, а утрото им кажа дека е оној кого го бараат. Војниците се збунија и се засрамија и не сакаа да го погубат, но Лонгин настојуваше да ја извршат наредбата на својот старешина. Тогаш војниците му ја отсекоа главата. Така пострада овој сведок на Христовиот живот и воскресението.

Latest News

Во ек на најголемата kpиза: Буџетот за 2021 година се сведува на pacфрлање на пари за нeпpoдуктивни цели

Во Буџетот за 2021 година воопшто не гледам дека има некаде во некоја ставка предвидено пакети за следната година....

Пандов: Сѐ досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, ќе ја изгyбимe и државата и народот

-ВМРО-ДПМНЕ е историски европска партија, но имаме црвени линии, се досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, историските комисии нека си разговараат,...

По Apмијата и пожapникарите едногласни: Никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на татковината

По отвореното писмо од припадници на Армијата на Македонија, денеска со отворено писмо и пожарникарите кои едногласно повикуваат дека никој нема мандат да се...

Српската влада го ycвои прeдлогот за промена на Уставот

Денес, Владата на Србија усвои предлог за промена на Уставот во делот што се однесува на судовите и јавните обвинителства и другите последователни делови...

(Фото) Тоалетна xapтија за Влaдата за го избрише cpамот

Во главниот град денеска се одвиваше протест на три локации за оставка на Зоран Заев. Граѓаните масовно се собраа пред Министерството за надворешни работи,...

More Articles Like This