September 29, 2020, 9:59 pm

Денеска сончево и топло, од утре повторно нестабилно време

Поврзано

Време: Променливо, со дожд, ветер и до 25 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од...

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја...
- Advertisement -

Денеска ќе се задржи сончево и топло со мала до умерена облачност и со појава на краткотраен локален дожд со ретки грмежи, особено на северот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура ќе биде помеѓу 8 и 14, а максималната ќе достигне од 22 до 30 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема попладне и со слаб до умерен југозападен ветер. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд, а температурата ќе се движи до 28 степени.

Утре и задутре ќе дува повремено засилен северен ветер, а претежно во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и повремено засилен северен ветер.

Во недела и во понеделник се очекува процесите да бидат поинтензивни, некаде во форма на невреме и со појава на град, а врнежите ќе бидат пообилни. Од петок дневните температури ќе бидат во постепено опаѓање.

Latest News

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски...

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

More Articles Like This