September 25, 2020, 5:38 am

Денес верниците во стpaв се молат на Свети Мамант: Од неговата светocт и дивите ѕвepkи се пpипитомуваат

Поврзано

ДЕНЕСКА Е СВ. ТЕОДОРА: Си ја иceче косата, се 3aмонаши и животот го мина во манacтир како маж

Таа беше жена на млад маж од Александрија. Наговорена од некоја бајачка, таа изврши прељуба со друг човек....

Уапceн Иcуc во Русија: Војската и полицијата упаднале во заедницата која ја води водачот на култот во Сибир

Руските власти го приведиле поранешниот припадник на сообраќајната полиција кој тврди дека е Исусова реинкарнација и во последните три...

Денес избегнете неколку работи: Трите светици ни го покажуваат патот по кој да одиме

На овој ден ги славиме трите сестри Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфадора. Тие живееле во Азија, воспитани во...
- Advertisement -

Православните верници денес го слават Светиот маченик Мамант.

Родителите на Мамант беа христијани од Пафлагонија, област што се наоѓа во северниот дел од Мала Азија

Животот го завршија во пафлагониските затвори, потклекнувајќи им на измачувањата. А на Мамант му се случи да се роди во затворот во времето на страдањата на неговите родители. По нивната смрт, од затворот го зеде некоја вдовица Амија, на која претходно и се јави ангел и и кажа за бебето. Амија прекрасно го подигна даруваниот син.

Дури кога навршува 5 години, почнува да зборува, а првиот збор му бил -мама. Затоа го добил името Мамант. Бил многу бистра и не ја криел неговата вера во Бога и неговото христијанство. Но незнабошците не ги поштедувале ниту децата во санкциите.

Кога Мамант беше на 15-годишна возраст, во времето на цар Аврелијан, го приведоа како христијанин, го мачеа и го фрлија в море, затоа што не сакал да се одрече од Бог. Но анѓел Божји го спасува, морето го исфрли жив и неповреден, па овој се повлече во тихување на една планина близу Кесарија.

Тој тука живее во самотија и молитва. оД неговата светост и дивите ѕверови се припитомувале. Но и тука бил пронајден и повторно ставен на маки. Го фрлаа во оган и пред ѕверовите, а кога Мамант со својата светост чудесно ги победи сите овие искушенија, некој идолски жрец го прободе со трозабец. Овој свет маченик се упокои во 275 година.

Од неговите мошти се случуват многу исцеленија на болни.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This