September 20, 2020, 5:21 pm

ДЕНЕС ВО СОБРАНИЕ: Предлог-законот за задолжување кај Меѓународната банка за обнова и развој

Поврзано

Состојба по општини во Скопје

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Состојба по градови, еве каде е нajкритично

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е...

(Видео) Крушевчани три дена бeз вода за пиење, нecпособната локална власт нe може да го peши проблемот со водата во Крушево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Крушево Никола Зисов преку изјава за медиумите вели дека веќе три дена сите гледаат како...
- Advertisement -

Собранието денеска ќе ја одржи 130. седница на чиј дневен ред се Предлог-законот за стратегиски инвестиции во Република Македонија, предлог-законите за изменување на законите за евиденциите од областа на трудот, за безбедност и здравје при работа, за забрана и спречување за вршење нерегистрирана дејност, за приватните агенции за вработување, сите по скратена постапка и дополнетиот Предлог-закон за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата во трето читање.

Пратениците ќе расправаат и по Предлог-законот за задолжување на Република Македонија со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка по Договорот за заем за финансирање на Проектот за администрирање на социјалното осигурување, Предлог-законот за задолжување со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка по Договорот за заем за финансирање на Проектот за модернизација на земјоделството, како и предлог-законите за изменување и дополнување на законите за матична евиденција, за отпис на камати и репрограмирање долгови и трошоци на физички лица, за отпис на камати и репрограмирање долгови и трошоци на јавни претпријатија, за извршување, сите по скратена постапка.

На дневен ред на седницата се и предлог-законите за субвенциониран студентски оброк, за изменување на законите за заштита на културното наследство, за одбрана, за управување со отпад, по скратена постапка, како и предлог-законите за изменување и дополнување на законите за интероперабилност во железничкиот систем, за железничкиот систем, за жичарници и ски-лифтови, за задолжителни резерви на нафта и нафтени деривати, за игрите на среќа и за забавните игри, за финансирање на единиците на локалната самоуправа, за буџетите, за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, за стоковните резерви, за државната статистика, за јавен долг, за регистрирање готовински плаќања, за даночна постапка, за пријавување и евиденција на обврски, за административните такси, за комуналните такси, за придонеси од задолжително социјално осигурување, за даноците на имот, за експропријација, сите во прво читање.

Latest News

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Светска здравствена организација денеска објави правила за испитување на африканските растителни лекови за новиот kopонавирус. – Научната потврда би била...

Состојба по општини во Скопје

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 62 •...

Состојба по градови, еве каде е нajкритично

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е 13863, на починaти е 693,...

Бројките упорно растат: 178 новозаболeни, пoчинaле четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-19,...

Доаѓа есента, наредните денови не очекува промена на времето

До крајот на денов во нашата држава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

More Articles Like This