ДЕНЕС ПОРТОКАЛОВ, УТРЕ ЦРВЕН МЕТЕО АЛАРМ: Утре цел регион го чека најстудениот ден

Поврзано

Денес не очекува сончево време со зacилeн ветер, од утре пaд на температурата

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во планинските предели на запад ќе...

Српските власти убедени, зад пpoтестите стојат странски служби

Мирни се вечерашните протести во Белград.За разлика од вчера демонтрантите не се обидуваат да влезат во Парламентот. Само повремено...

Дeмонстрантите им оставија садови со храна за кучиња на полицајците

– Околу илјада граѓани на Нови Сад вечерва кусо пред 21 часот ја завршија протестнниот марш до Плоштадот на...

Во регионот веќе е прогласена вонредна состојба и портокалов метеоаларм за времето кое ги зафати Србија, Босна, Хрватска, како и Македонија.

Кај нас се најавува променливо облачно со температури значително под просекот за овој период од годината. Особено студено ќе биде во утринските часови кога на некои места ќе се спуштат и до -10 степени. Во западните и крајните северни делови со повремен слаб локален снег, особено претпладне. Ќе дува умерен, на повисоките места и планините засилен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус 11 до минус пет степени, а дневната температура од минус шест до еден степен. Во Скопје ќе биде променливо облачно со температури значително под просекот за овој период од годината. Ќе дува умерен, на повисоките места и планините засилен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус девет, а дневната температура до минус два степени.

До четврток ќе преовладува променливо облачно и студено време со кратки сончеви периоди. Во четврток во утринските часови поради разведрувањето температурите ќе бидат многу ниски, на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени.

Во четврток кон крајот на денот во западните делови ќе има локални врнежи од снег, а во петок ќе поминуваат во дожд, но локално ќе има и услови за замрзнат дожд.

Потоа, се очекува температурите да пораснат.

Во Србија за денеска е најавен портокалов метео аларам, а за утре црвен. Во Босна веќе се затвотрени патишта, училишта, во некои села се срушени кровови на куќи.

Во Хрватска има 2 метри снег и војската е вклучена во чистењето.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести