January 23, 2021, 6:20 pm

ДЕНЕС: Сончево и студено, најниска температура во Берово

Поврзано

Најмногу снег на Шапка: Утрински температури над нyлaтa

Најниската температура изутринава е измерена на Попова Шапка – 2 степени, каде исто така има најмногу снег, 31 сантиметар....

Дeнec нe oчeкyвa пpoменливо облaчнo време со coнчeви пepиoди

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и потопло. Во северозападните делови облачно со повремени врнежи...

Пpoгнoзa нa УХМР: Eвe кoгa ќe здивнeмe oд cтyдoт, a кoгa пoвтopнo дa oчeкyвaмe cнeг

Потопло време со сончеви периоди не очекува до понеделник, по што поради продор на студена воздушна маса ќе настапи...
- Advertisement -

Во Македонија утринава е сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Најстудено е во Берово со -9 степени, a во Куманово, Струмица, Демир Капија и Битола е измерена температура од -8.

133491298-94077

Во Петровец Скопје утринава е измерена температура од -7 степени, во Дебар и Штип  -6, Маврово, Тетово и Скопје Зајчев Рид – 5, Пожаране, Лазарополе, Гевгелија, Ѓуриште, Крива Паланка, Прилеп и Крушево -4, Претор -3, Охрид и Тополчани -2 и Виница -1. Единствено во Дојран е измерена температура од нула степени.

Денеска се очекува максималната температура да достигне од 3 до 9 степени.

Управата за хидрометеролошки работи за утре најавува сончево време, а во западните делови со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти меѓу -14 и -6, а дневната ќе достигне од 4 до 10 степени.

Во следните денови под влијание на поле на висок воздушен притисок и стабилна воздушна маса времето и понатаму ќе биде стабилно и суво. Утрата ќе бидат ведри и студени со појава на слаба магла по одделни котлини. Преку ден ќе биде претежно сончево, а зголемена облачност ќе има во недела. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Дневната температура ќе биде во благ пораст.

Latest News

Члeнкитe нa ЕУ нa Балканот го cпpeчyвaaт европското „пpeлeвaњe“ вo peгиoнoт

На 17-ти ноември 2020 година, Бугарија го блокираше отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ со Македонија. Бугарскиот министер...

More Articles Like This