ДЕНКО МАЛЕСКИ ПОЧЕСТЕН ОД ПРЕДЛОГОТ НА АЛИ АХМЕТИ ДА БИДЕ КОНСЕНЗУАЛЕН ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: На Малески му се допаѓала идеата на Али Ахмети

Поврзано

Поткyп на гласачи, притиcoци врз администрација во режија на Љупчо Николовски и градоначалникот на Паланка

Притисоци и мобинг врз администрацијата, поткуп на гласачи во Општинската организација на СДСМ Крива Паланка. Во главна улога се...

(Видео) Орбан – Унгарија cилнo го поддржува Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и би сакале да ги видиме како победници на изборите

Почитувани наши македонски пријатели, Ве поздравувам од Будимпешта. Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

Универзитетскиот професор и еден од потенцијалните кандидати за претседател на Република Македонија, Денко Малески, во изјава за порталот на албански јазик „Журнал“ изјави дека јавната поддршка на Али Ахмети претставува чест за него и за истата е многу благодарен.

Малески вели дека идејата за консензуален кандидат е многу добра, бидејќи тоа е идеја што обединува. Тој вели дека идеа прво треба да се тестира и да се види колку ќе добие поддршка од политичките партии.

-Прво, тоа е комплимент за мене, тоа е признание и за тоа јас сум благодарен. Оваа идеја во основа е добра, затоа што оваа идеја обединува. Во поделено општество како што е ова во Македонија, секоја идеја што обединува е добра. Прво треба да биде ставена на проба. Мора да се види како оваа идеја може да се реализира во Македонија и кој ќе застане во одбрана на идејата. Нашиот систем за избор на претседател е познат, партиите имаат клучен збор, но за прв пат во Република Македонија оваа идеја е лансирана, всушност идејата е стара, и Али Ахмети уште еднаш сака да се обиде со оваа идеја. Треба да се види колку ќе биде поддржана од другите партии. Македонија се наоѓа пред многу деликатни и важни одлуки во врска со членството во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ. Според тоа, потребен ни е степен на обединување што ни недостига. Како во реалноста ќе помине оваа идеја, останува да се види. Јас лично никогаш не сум се сретнал ниту сум разговарал со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, така што сега за сега тоа е нивната идеја и треба да се види како ќе биде прифатена, изјави универзитетскиот професор Денко Малески.

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести