January 23, 2021, 9:51 am

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Поврзано

Koлку дoлгo ce чyвa cвeтaтa вoдa?: Eвe штo тpeбa дa нaпpaвитe co нea пocлe Boдици

За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со...

Дeнecкa e Свети Јован Крстител: Eвe кoи ce oбичaитe и вepyвaњaтa

Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите...

ДЕНЕС Е БОГОЈАВЛЕНИЕ(BOДИЦИ), ДЕНОТ КОГА НАШИОТ СПACИТЕЛ ИСУС XPИСТОС БЕШЕ KPCТЕН ВО РЕКАТА ЈОРДАН-Бог се јави- навистина се јави

Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот...
- Advertisement -

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица.

Овој ден во црквениот календар е обележан со црвено и претставува спомен на денот кога Пресвета Богородица е предадена на службата на Бога.

Богородица се смета за заштитничка на жените родилки и има разни верувања врзани за моќта на иконата на кои таа е претставена.

Според народните верувања, сточарите го слават Воведение на Богородица како би им ја заштитила стоката од ѕверови, а во некои делови врз основа на времето на тој ден се претскажувал родот на посевите, ведрото небо ветува добра жетва.

Во поедини делови обичај е после службата да се остане во црква, каде треба да се појават сите млади кои се венчале оваа есен, а во некои села сите жени кои немаат деца, одат во манастир за да се молат цела вечер да добијат пород.

Latest News

Од koмпликации од кopoнавирус пoчинa мaкeдoнcкиот актep

Актерот Љупчо Тодоровски – Упа почина вчера на 65 години по компликации од Ковид-19. Роден е 1956 година во Скопје....

More Articles Like This