August 10, 2020, 10:28 am

(Видео) Дескоска ја потврди спрегата со Русковска: Во случајот 27-ми направивме се за да се промени името

Поврзано

Koмисијата за зapазни болecти и МОН ги финализиpaaт пpoтоколите за учебната година

Комисијата за заразни болести заедно со претставници на Министерството за образование и наука денеска одржуваат состанок на кој се...

(Фото) „Пpeименуван“ еден од нajcтарите манacтири во Пpилеп

Во центарот на Прилеп е поставена нова туристичка информативна табла Убаво е секој кој доаѓа во градот да знае што...

Се „coголува“ Шар Планина

Шар планина секојдневно е се пооштетена поради сечата на дрва од страна на неодговорни граѓани. Активистите и здруженијата се...
- Advertisement -

На прашањето дали министерката Рената Десковска или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија таа лично нема, но не може да гаранатира за некој друг.

-Јас лично не, не верувам, не можам да коментирам за други, изјави Дескоска.

По оваа изјава на министерката, новинарот Гоце Михајловски и го посочи случајот со ослободувањето од притвор во случајот „27-ми април“ на пратеникот Крсто Мукоски кој само неколку часа подоцна гласаше за промена на името, а токму Русковска го водеше.

-Случајот со уставните измени е случај, ситуација каде што видовме дека се правеше амнестија на дел од лицата кои учествувале на некој начин ама не насилно. Случај кој што јас лично како министер, како човек како професор можам да кажам дека стави голем товар на системот на правдата во нашата. На сите ни е јасно, тука сакам да бидам искрена и отворена дека тој закон за амнестија кој што беше донесен во тоа време и чекорите кои се превземаа беа чекори насочени кон уставните амандмани, вели таа.

https://twitter.com/BaceTrajce/status/1197949745521680386?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1197949745521680386&ref_url=https%3A%2F%2Frepublika.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2Fdeskoska-ja-potvrdi-spregata-so-obvinitelkata-so-sluchajot-27-april-se-prezedoa-chekori-kon-ustavnite-amandmani%2F

Latest News

Koмисијата за зapазни болecти и МОН ги финализиpaaт пpoтоколите за учебната година

Комисијата за заразни болести заедно со претставници на Министерството за образование и наука денеска одржуваат состанок на кој се...

(Фото) „Пpeименуван“ еден од нajcтарите манacтири во Пpилеп

Во центарот на Прилеп е поставена нова туристичка информативна табла Убаво е секој кој доаѓа во градот да знае што е и кај е, дури...

Се „coголува“ Шар Планина

Шар планина секојдневно е се пооштетена поради сечата на дрва од страна на неодговорни граѓани. Активистите и здруженијата се жалат бидејќи сечата на Шара...

(Видео) Најдобри вeжби за cтoмaчни мycкyли

Во вашите напори за одржување на формата и здраво билдање мускули сигурно сте слушнале, прочитале и виделе сѐ и сешто. Секој „редовен муштерија“ во...

Колку ја чини државата негyвaњeто на еден пaциeнт со „Koвид-19“?

„Од пациентот нула па се до почетокот на август вкупниот трошок на болничките услуги за сите пациенти хоспитализирани од Ковид – 19 достигна шест...

More Articles Like This