ДЕТАЛИ ЗА НОВИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Со ист епицентар како утринскиот земјотрес, овој пат речиси двојно посилен!

  • September 11, 2016
  • Коментари

– Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:07 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје.

zemjotres_popladne3

Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 до 5.4 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.

Зенјотресот е почувствуван и во Србија и Косово.zemjotres_popldne2

Новите потреси следат откако утринава во истото епицентрално подрачје беа регистрирани два потреси од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија со јачина од 3,9, односно од 2,8 степени по Рихтер.

Претходно «
Следно »