ДЕТАЛИ ЗА ПОПЛАДНЕВНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: По речиси цела недела, повторно активирано тлото во Скопје

  • September 20, 2016

Попладнево во 15.57 нов земјотрес го потресе Скопје и предизвика помала паника кај жителите на главниот град, откако по десетина дена ова е прв земјотрес кој беше почувствуван во главниот град

zemjotres_20_sep

Епицентарот на земјотресот повторно е во близина н Гази Баба, односно подрачјето кое беше поплавено на почетокто на Август годинава.

zej

Силината на потресот била 2.4 според Рихтеровата скала, како што информираат од европскиот Медитерански сеизмолошки центар, по податоците добиени од Македонската сеизмолошка опсерваторија. Истиот се случил на длабочина од 1 километар.

 

Претходно «
Следно »