ДЕТАЛИ ЗА УАПСЕНИТЕ ХУЛИГАНИ: Возачот се заканувал на полицајците „Ќе видите што ќе ве снајде кога ќе дознаат странците“

  • May 30, 2016

По завршувањето на вечерашниот протест на „молеро-фарбарската револуција“ кој по повлекувањето на аболицијата повеќе нема смисла, биле уапсени неколкумина хулигани, меѓу кои и возачот на комбето кое е присутно на секој протест, а во кое се пренесувале боите за хулиганите

kombe_revolucija

Приведен е и Новица Павиќ роден 1962 година кој го управувал ТМВ Фиат Добло СК-422-ВЦ сопственост  на СДСМ во кое имало акрилни бои кои веројатно се користеле за време на протестот пред “Порта Македонија“. Возилото е однесено на претрес поради сомневање  дека ги снабдувале хулиганите кои извршија прекршоци со вандализирање на споменици.

При приведувањето, Павиќ давал отпор, а во станицата им се заканувал на полицајците велејќи им дека за него не постои закон бидејќи бил од СДСМ, а тие биле заштитени од законите, додавајќи дека нив ги штителе странците.
novica_pavic

Тој дури упатил и закана до полицијата со зборовите „Ќе видите што ќе ве снајде кога ќе дознаат странците“.

Во станицата „Пролет“ на помош е повикан и адвокатот на СДСМ и соросоидните ботови Мики Вујиќ во јавноста познат како „Мики Максимум“ бидејќи кога тој е во одбрана, обвинетиот најчесто добива максимална казна. Вујиќ инаку важи за близок човек на Заев и Шеќеринска, нивен правен советник.

Претходно «
Следно »