Детална временска за Велигден: Каква ноќ не чека во сабота кога сите одиме во црква

Поврзано

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку...

Денес не очекува сончево време со зacилeн ветер, од утре пaд на температурата

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во планинските предели на запад ќе...
- Advertisement -

По повод Христовото воскресение следува метео прогноза за утрешниот ден Велика сабота како и за ноќта Велика сабота кон недела односно за време на Христовото воскресение: Како што најавивме во текот на утрешниот ден се наголеми условите за локална појава на невреме проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град, на повеќе места пак ќе биде нестабилно и тоа особено попладне со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, анализира Славчо Поповски.

Вечерта пак околу полноќ кон недела одоносно за време на Христовото воскресение кога сите ќе бидеме во црквите и манастирите атмосферата постепено ќе се стабилизира иако само уште на исток вечерта има услови за локална нестабилност, сепак околу полноќ во најголем дел од државава атмосферата ќе биде стабилизирана.

Во случај на појава на електрични празнења во текот на утрешниот ден граѓаните да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја додека пак овчарите своите овци да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат.

Со оглед дека сеуште трае транспортот на прашина и на песок и тоа особено утре кога очекуваме на повеќе места врнежи истите ќе бидат помешани со прашина и со месок, односно дождот ќе биде нечист. Конечно оваа сахарска прашина и песок ќе замине од нашите краишта веќе од недела.

Latest News

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

More Articles Like This