ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ ГО ПОБЕДИ АКТУЕЛНИОТ ОЛИМПИСКИ ШАМПИОН: Со 5 од 5 борби нашиот таеквондо борец стигна до златен медал во Турција

  • February 17, 2019

Дејан Георгиевски ЛАВОВСКИ освои ЗЛАТЕН МЕДАЛ на еден од најсилните турнири во светот, светскиот куп Г1 класа “ТУРЦИЈА ОПЕН 2019”, со пет борби и пет победи во еден ден full contact sport и тоа:

-Прва над Chihat SatilmisТурција-технички нокаут
-Втора над Muhammet EminТурција-технички нокаут
-Трета над Jonathan Healy САД-14:7
-Четврта над Stephen Lambdin САД-технички нокаут
-Петта финале над Radik Isaev од Азербејџан – АКТУЕЛЕН ОЛИМПИСКИ ШАМПИОН ВО ТАЕКВОНДО-16:8 со доминација !!!

Одлични настапи имаа и останатите репрезенатитвци од кои некои и изгубија во борби за медал.

“ОВОЈ МЕДАЛ ГО ПОСВЕТУВАМЕ НА НАСТРАДАНИТЕ ВО ГОЛЕМАТА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА”, велат од Македонската Таеквондо репрезентација.

“Показател дека МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА БИДЕ ПОДОБРА ОД НАЈДОБРИТЕ. Ова се нови бодови на светската листа и силен чекор до норма за олимписките игри во Токио 2020”, додаваат од таму.

Претходно «
Следно »