January 28, 2021, 3:44 am

Дејли Мирор: Ако не нocите мacка во банка ќе ocтанете без банкapcкa cмeткa

Поврзано

Зakaни од домашен тepoризам во САД

Соединетите држави се соочуваат со зголемени закани од домашен тероризам од луѓе незадоволни од резултатите на претседателските избори, објави...

Владата побара од Филипче да започна постапката за набавка на вакцини од Кина

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на...

Се огласи Филипче за здравствената состојба на Здравствените работници на Нeфрологија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вестите за Канал 5 телевизија потенцираше дека сите здравствените работници кои се...
- Advertisement -

HSBC издаде предупредување до клиентите додека трговците соогласно заострувањето на мерките за безбедност на коронавирус во услови на нови 1.243 смртни случаи.

Од банката велат – дека клиентите кои го кршат законот и мерките за коронавирус можат да ја загубат својата банкарска сметка.

Во изјава за Дејли Мирор, портпарол на банката вели дека маските за лице се задолжителни во сите филијали според владините упатства.

Оние што ќе одбијат да ги почитуваат мерките нема да бидат услужени и може да ги загубат сметките во банка.

Џеки Ухи, раководител на мрежата на филијали, ХСБЦ Велика Британија вели : „Нашите колеги од филијалата се клучни работници, кои продолжуваат да одат на работа во нашите филијали секој ден, за клиентите на кои им се потребни да имаат пристап до основните финансиски услуги.

„За жал, некои луѓе не успеваат да се заштитат себе си, колегите од филијалата и другите клиенти одбивајќи да носат маски на лице во рамките на нашите филијали и да го почитуваат социјалното растојание.

„Нашите колеги заслужуваат почит и не треба да се соочуваат со насилно или навредливо однесување. Размислете дали треба да ја посетите филијалата или можете да управувате со банкарството од безбедноста на вашиот дом преку нашите дигитални канали.

„Ако не посетите, ве молиме да носите маски за лице и одржувајте безбедно растојание од другите. Доколку поединци се изложуваат на ризик себеси или нашите колеги, без медицинско оправдување, ние го задржуваме правото да ја повлечеме нивната сметка“

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This