ДИК ГИ ОБЈАВИ КОМПЛЕТНИТЕ ЛИСТИ: Погледнете ги сите кандидати за пратеници

Поврзано

Растат трошоците за живот, за живот на четиричлено семејство во јули му требале 33.265

На едно четиричлено семејство во просек во јули му биле потребни 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби. Најмногу...

Kpитичнo во Геријатриската бoлницa: Уште 10 нови пoзитивни на Koвид-19, вкупно 17 пaциeнти зaрaзeни, од нив тројца вработени

Нови 10 пациенти со Ковид-19 се дијагностицирани во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје,...

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат...
- Advertisement -

Државната изборна комисија денеска ги објави листите на кандидати за пратеници на претстојните парламентарни избори закажани на 11 декември. На изборите на 11 декември ќе учествуваат 11 политички субјекти: шест политички партии и пет коалиции со 58 листи на кандидати. Право на глас пак имаат вкупно 1.784.524 граѓани, а во дијаспората ќе можат да гласаат 20.591 македонски државјани.

dik

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, коалицијата ВМРО за Македонија имаат поднесено листи за пратеници во сите седум изборни единици. ДПА поднела листи за пратеници во првата, втората, третата, петтата и во шестата изборна единица. Коалицијата за промени и правда – Трет блок поднела листи за пратеници во сите изборни единици во Македонија, но не за изборната единица 7, каде што треба да гласа дијаспората.

Партијата за демократски просперитет поднела листа на пратеници само во шестата изборна единица. Коалицијата Алијанска за Албанците и движењето Беса пратенички листи поднеле во првата, втората, петтата и во шестата изборна единица. Либералната партија и Левица поднеле листи во сите изборни едници освен во седмата изборна единица, односно за дијаспората.

Latest News

(Фото) За чyдотo ce збopyва и денecка: Баба Даница била избpaна од Cв. Петка да изгpaди xpaм

Како што велеше починатата баба Даница Стојаноска од Лениште, таа била избрана од Света Петка да го гради Манастирот...

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец - покрај ветувањата да се де-ескалира...

Растат трошоците за живот, за живот на четиричлено семејство во јули му требале 33.265

На едно четиричлено семејство во просек во јули му биле потребни 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби. Најмногу пари, според Синдикалната минимална кошница,...

Kpитичнo во Геријатриската бoлницa: Уште 10 нови пoзитивни на Koвид-19, вкупно 17 пaциeнти зaрaзeни, од нив тројца вработени

Нови 10 пациенти со Ковид-19 се дијагностицирани во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, потврди за МИА министерот за...

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат вода поради големите дефекти во...

More Articles Like This