ДИК направи максимални нaпopи да се организираат бeзбeдни и транспаретни избори

Поврзано

Кондовец му впepил пиштooл во глава на полициckи службеник – сега kpивично одговара пoлицaeцот

Независниот синдикат на полицијата жестоко реагира откако вчера МВР поднесе кривична пријава против 6 полициски службеници за наводно „малтретирање...

Мајка и син од Скопје спечалија 1,7 милиони евра за само еден ден

Компанијата Скопски пазар АД Скопје преку Македонска Берза ја извести јавноста дека на 04.08.2020 година во блок-трансакција на берзата...

Пoдeлбa во СДСМ за коалициите, Шекеринска „за“, Спасовски „пpoтив“ коалициjaта со ДУИ?

Во времето кога Албанците ја бараат функцијата премиер, поточно Демократската унија на Али Ахмети, на онлајн медиумите се објавуваат...
- Advertisement -

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски на два дена пред почетокот на тридневното гласање за предвремените парламентарни избори на 15 јули за МИА оценува дека Комисијата направила максимални напори да се организираат безбедни и транспаретни избори.

Очекува гласањето и 15 јули да поминат мирно и достоинствено и оти нашите граѓани ќе покажат високо ниво на политичка свест и култура. Ги повика граѓаните да излезат и да гласаат и да бидат сигурни дека се здравствено заштитени.

– Би сакал да ги повикам граѓаните да излезат и да гласаат и притоа да бидат сигурни дека на избирачките места се сосема сигурни и здравствено заштитени затоа што ние ги дезинфициравме сите гласачки места, обезбедивме доволни количини заштитни средства за сите членови на изборната администрација но и за секој граѓанин кој евентуално нема заштитна маска, доволно дезинфициенси, ракавици и доволно пространи избирачки места.

Во целост ви го пренесувамеинтервјуто со Деркоски, кој деновиве беше заедно со вработени во ДИК кои го распределуваа доверливиот избирачки материјал во општинските изборни комисии во шесте изборни единици во земјата.

Дали Државната изборна комисија е целосно подготвена за спроведување на предвремените парламентарни избори на 15 јули?
Можам да потврдам дека се она што беше надлежност на ДИК се спроведе и се направија максимални напори да се организираат безбедни и транспарентни избори.

Успеавте ли да ги реализирате сите планирани подготвителни активности, имајќи предвид дека на пример се доцнеше со формирање на посебните избирачки одбори поради постојаните барања за изземање од здравствените работници?

Не се доцнеше со формирање туку имаше барања за изземање по кои комисијата брзо реагираше и тоа ќе го правиме додека дозволуваат условите затоа што имаме разбирање за здравствените работници.
Какви изборни денови очекувате, имајќи предвид дека овој пат се гласа на 13,14 и 15 јули кога гласањто е од 7 часот наутро до 21 часот, односно за два часа продолжено?

Се надевам дека и покрај специфичните услови во кои се организираат овие избори изборните денови ќе поминат мирно и достоинствено со што нашите граѓани ќе покажат високо ниво на политичка свест и култура.

Кога би можеле да ги дознаеме првичните резултати од гласањето на 15 јули, како и одѕивот на гласачите?

Оваа година со примена на нова апликација, претседателите и замениците на избирачките одбори ќе имаат обврска да доставуваат податоци за излезноста по истекот на секои два часа во текот на денот, а по затворањето на гласачките места и по утврдувањето на резултатот со помош на истата апликација ќе се овозможи брз трансфер на резултатите со што ДИК ќе може да излезе со првични не официјални резултати многу брзо.

Каква е вашата порака до граѓаните, до изборната администрација, но и до сите учесници на изборите?

Би сакал да ги повикам граѓаните да излезат и да гласаат и притоа да бидат сигурни дека на избирачките места се сосема сигурни и здравствено заштитени затоа што ние ги дезинфициравме сите гласачки места, обезбедивме доволни количини заштитни средства за сите членови на изборната администрација но и за секој граѓанин кој евентуално нема заштитна маска, доволно дезинфициенси, ракавици и доволно пространи избирачки места.

Latest News

Мaфиja чичо: Ваучерите за летување дома – ревнoceн бизнис за граѓаните што ги добија

Ваучерите за туризам- вносен бизнис, на социјалните мрежи и специјализирани портали за огласување отворено со име и призиме...

Кондовец му впepил пиштooл во глава на полициckи службеник – сега kpивично одговара пoлицaeцот

Независниот синдикат на полицијата жестоко реагира откако вчера МВР поднесе кривична пријава против 6 полициски службеници за наводно „малтретирање при вршење на служба“. Според...

Tpaгедија во Скопје, момче се обecи на кejот на Вардар

Доцна синоќа, односно во 19: 56 часот во СВР Скопје било пријавено дека на кеј на р.Вардар во Скопје, во близина на ФФМ, било...

Мајка и син од Скопје спечалија 1,7 милиони евра за само еден ден

Компанијата Скопски пазар АД Скопје преку Македонска Берза ја извести јавноста дека на 04.08.2020 година во блок-трансакција на берзата беа истргувани вкупно 17.532 обични...

Пoдeлбa во СДСМ за коалициите, Шекеринска „за“, Спасовски „пpoтив“ коалициjaта со ДУИ?

Во времето кога Албанците ја бараат функцијата премиер, поточно Демократската унија на Али Ахмети, на онлајн медиумите се објавуваат вести кои може да бидат...

More Articles Like This