September 29, 2020, 12:32 pm

ДИК НА ОБРАБОТЕНИ 43 ПРОЦЕНТИ ОД ГЛАСОВИТЕ: Пендаровски 56,58 проценти, Силјановска 40,01 проценти

Поврзано

Сосема е јасна наводната заслуга на Добрила Кацарска за да биде дел од уставниот суд

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на новинарското прашање за кандидирањето на Добрила Кацарска за Уставен судија вели дека сосема...

Митева: Поради неспособноста и хаосот на владата се доведува во прашање почетокот на учебната година

Надлежните институции втор ден не успеаа да се справат со најголемиот предизвик да се премости дигиталниот јаз во образованието....

Владата денеска ќе одлучува дали ќе има целодневна настава, но не и за дневен престој

Владата денеска на седница ќе разгледува и одлучува за воведување на целодневната настава во училиштата, соопшти министерката за образование...
- Advertisement -

Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија од обработени 43,88 отсто од избирачките места, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 56,58 проценти, пред кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 40,01 отсто.

Одѕивот во вториот круг на претседателските избори до 18:30 часот изнесуваше 44,5 проценти.

На половина час пред затворањето на гласачките места во вториот круг на претседателските избори на гласање излегле 795,577 граѓани според обработени 97,61 процент од 3.428 избирачки места.

Latest News

Сосема е јасна наводната заслуга на Добрила Кацарска за да биде дел од уставниот суд

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на новинарското прашање за кандидирањето на Добрила Кацарска за Уставен судија вели дека сосема...

Митева: Поради неспособноста и хаосот на владата се доведува во прашање почетокот на учебната година

Надлежните институции втор ден не успеаа да се справат со најголемиот предизвик да се премости дигиталниот јаз во образованието. Министерството за образование и наука,...

Владата денеска ќе одлучува дали ќе има целодневна настава, но не и за дневен престој

Владата денеска на седница ќе разгледува и одлучува за воведување на целодневната настава во училиштата, соопшти министерката за образование и наука Мила Царовска. Со...

Драма во Велес: Велешанка се породила во такси во дворот на велешката болница

Жена се породила во такси возило во дворот на велешката Болница. Оттаму велат дека бебето е здраво и живо заедно со мајката. Породувањето се случило...

Отфрлени кривичните пријави на „Топлификација“ за директорот на ТЕ-ТО и пет други лица

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, ја отфрли кривичната пријава поднесена од „Топлификација“ АД Скопје против четири физички лица (претседател на...

More Articles Like This