January 19, 2021, 9:27 am

ДИК ЌЕ ГО МЕНУВА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК: За да може да гласаат 13.000 Македонци во Малта

Поврзано

Чива е реформата на образованието? Царовска пресреќна дека концепцијата ја пишувале странци а не таа

Министерката за образование и наука Мила Царовска во синоќешната дебатата на ТВ Клан рече дека за реформите во образованието...

Пpвитe вakцини кoи ќe пpиcтигнaт од Србија, ќе бидат за мeдицинcки пepcoнaл и хpoничнo 6oлнитe

Министерот за здравство Венко Филипче заедни со неговиот српски колега Златибор Лончар ги договараат техничките детали и точното време...

Kaнцepoгeни гacoви oд зaпaлeни гyми и плacтикa: Штипска фирма ги тpye гpaѓaнитe

Државниот инспекторат за животна средина извршила вонреден надзор врз „САНС-АГ“ увоз-извоз ДООЕЛ ШТИП на 17 декeмври минатата година по...
- Advertisement -

По претседателските избори, Државната изборна комисија ќе ја отвори темата за потреба од промена на Изборниот законик. На неформалниот состанок со новинарите, шефот на оваа институција, Оливер Деркоски и неговите членови истакнаа дека е тешко да се работи со тековниот законски текст

– Тоа е толку лошо што текстот на законот е збунувачки што е многу тешко да се работи. Потребно е да се усвои нов Изборен законик каде ќе се истакнат некои примери за информативната кампања на ДИК, изборот на членовите на изборните органи, гласањето во дијаспората, да се најде начин да се овозможи гласање на сите оние што сакаат да гласаат – рече Дерковски.

Електронското гласање, според главата на ДИК, може да биде една од опциите што треба да се тестираат. Сепак, додава тој, ова ќе биде можно само ако земјата биде изборна единица каде што нема да има ограничувања на избирачките места и изборните единици. Електронското гласање би било еден од капацитетите што ќе го зголеми бројот на луѓе кои ќе гласаат во дијаспората.

Изборниот законик ќе дефинира во кои амбасади е организирано гласањето. Според ДИК, имало барања за гласање од Бразил, Малта, земји кои не се во Изборниот законик и каде не може да се гласа.

Првиот човек на ДИК неодамна рече дека во Малта има помеѓу 10.000 и 13.000 Македонци кои не можат да гласаат.

Latest News

(Фото) Игор Џамбазов вo cвoj cтил: “Teпaвмe, co Чиле нeмa цилe-милe”

Македонија во третиот обид ја забележа првата победа на Светското првенство кое се одржува во Египет. Избраниците на Данило Брестовац...

More Articles Like This