ДИК ЌЕ ГО МЕНУВА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК: За да може да гласаат 13.000 Македонци во Малта

Поврзано

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...

Медиумски бojкот за Зоран Заев ако не се извини на медиумите и новинарите

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува јавниот настап на претседателот на СДСМ, кој на прес конференција етикетираше...

Бугарски компании без дозвола нудат осигypителни полиcи во земјава

Агенцијата за супервизија на осигурување апелира до граѓаните да внимаваат од кои друштва за осигурување купуваат полиси за осигурување,...
- Advertisement -

По претседателските избори, Државната изборна комисија ќе ја отвори темата за потреба од промена на Изборниот законик. На неформалниот состанок со новинарите, шефот на оваа институција, Оливер Деркоски и неговите членови истакнаа дека е тешко да се работи со тековниот законски текст

– Тоа е толку лошо што текстот на законот е збунувачки што е многу тешко да се работи. Потребно е да се усвои нов Изборен законик каде ќе се истакнат некои примери за информативната кампања на ДИК, изборот на членовите на изборните органи, гласањето во дијаспората, да се најде начин да се овозможи гласање на сите оние што сакаат да гласаат – рече Дерковски.

Електронското гласање, според главата на ДИК, може да биде една од опциите што треба да се тестираат. Сепак, додава тој, ова ќе биде можно само ако земјата биде изборна единица каде што нема да има ограничувања на избирачките места и изборните единици. Електронското гласање би било еден од капацитетите што ќе го зголеми бројот на луѓе кои ќе гласаат во дијаспората.

Изборниот законик ќе дефинира во кои амбасади е организирано гласањето. Според ДИК, имало барања за гласање од Бразил, Малта, земји кои не се во Изборниот законик и каде не може да се гласа.

Првиот човек на ДИК неодамна рече дека во Малта има помеѓу 10.000 и 13.000 Македонци кои не можат да гласаат.

Latest News

Грција обвинyва: Турција 33 пати го пpeкршила грчкиот воздушен простор за само еден ден

Осум турски воени авиони извршиле вкупно 33 пpeкршувања на грчкиот национален воздушен простор во текот на еден ден во...

18 годишник од Тетово избодeн со нoж, yaпceно едно лице

На 04.08.2020 околу 23.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека во Жена-парк на ул.,,Борис Кидрич“ во Тетово дошло до вербална рaсправија која преминала...

Тpaгедија во Скопје, пронајдена мpтва жена, телото предадено на обдykција

На 04.08.2020 во 15.05 часот во СВР Скопје, од лекар од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 12.40 часот во домот на ул.„Женевска“...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената на струјата. Тој за Канал 5,...

Зaпaлен автомобил во Скопје, од пожaрот зафатени уште две возила

На 05.08.2020 во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“, во населба „Порта Влае“,...

More Articles Like This