ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Поврзано

(Видео) Тие сакаат луѓе со cвиткaнa кичмa, а ние сакаме горди македонци

За да ја зачуваме Македонија и да може да ја обновиме во темелите во кои е удрена, потребно е...

За да им се стави крај на кpиминaлoт, кopyпцијaтa, нeпрaвдитe и пoнижyвaњaта, мора да се стави крај на владеењето на Заев

Изборите на 15 јули ќе бидат денот кога народот ќе ги казни поразите, криминалот и корупцијата на Зоран Заев....

Изберете обнова, наместо yгнeтyвaњe

Време е Македонија да добие Парламент кој ќе биде вистински дом на демократијата, Собрание кое ќе биде почитувано од...

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска за телевизија Алсат.

Покрај тоа што реабалансот на буџетот е целосно промашен таа обвинува и дека е ненавремен односно дека истиот требало да биде направен многу порано. Да се очекува да се остварат проекциите за приходната страна на буџетот е целосно нерално, вели таа со оглед на состојбата со коронавирусот во Македонија која од ден во ден се влошува.

-Во однос на тоа дали е задоцнет многу пати сум дискутирала и ја имам информирано јавноста дека јас уште на 24 март јас побарав ребаланс на буџетот, но факт е дека истиот се случи многу подоцна. А сега да видиме од апсект на она што се случувало со ребалансот и дали е во ред проекцијата која што е направена. Само за месец мај по првиот основен буџет, вкупните даночни приходи зборувам сега за данок на добивка, персонален доход и доход на ДДВ беа планирани 7,5 милијарди зборувам за месец мај. Со ребалансот 6,5 милијарди денари се предвидени, а за месец мај имаме остварено 4,3 милијарди односно 67 проценти во однос на планираното. И притоа околу 343 милиони денари, последната недела што требаше да се направи поврат на ДДВ не е направен. Ако го одземеме од од овие 4 милијарди и 300 милиони ќе дојдеме на 4 и ќе видиме колку ние имаме остварување. Значи во период кога се спрема ребалансот ние имаме комплетно погрешна проекција. Сега да гледаме што ќе се случува до крајот на годината, додава Димитриеска Кочоска.

Таа потенцира дека во период од јануари до мај по основ на вкупните даночни приходи се 73 милијарди или тоа е 8,9 проценти помалку во однос на минатата година. Тоа е тоа што го кажа истото и министерката за финансии во неделата.

-Доколку пресметаме уште колку средства ни е потребни да ги собереме почнувајќи од јуни до крајот на годината за да стигнеме до оние 196 милијарди ребалансиран приход нас ни требаат уште 123 милијарди средства кои што треба да бидат приход, во суштина за буџетот. Исто толку сме собрале и минатата година. Јуни месец собираме приходи за мај, во мај имавме затворени еден куп субјекти, ситуацијава гледаме дека не стивнува, јас не знам како овој ребалансиран приход ќе го оствариме, завршува Димитриеска Кочоска.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести