ДИМИТРОВ ГО ,,JAДЕШЕ” ВО АТИНА: Се им направи, а Грците со нaвpeди го дочека во парламентот!

  • March 15, 2019
  • Коментари

ИHцидeнт имаше денеска во грчкиот Парламент, при средбата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров со Никос Вуцис, кога портпаролот на Златна Зора, Илиас Касидиарис, е спpeчен да влезе во канцеларијата, пренесе Фактор.

– Македонија е грчка. – викал тој додавајќи дека и скопјанецот требало да чуе.

Снимката лично тој ја постави на Јутјуб.

Пред почетокот на состанокот во обраќање до медиумите, Вуцис и Димитров говореа за важноста на Договорот од Преспа, како за двете земји, така и за двата народи. Договорот од Преспа го отвори патот кон пријателството, сојузништвото и сработката.

– Горд сум што имав улога во историското помирување. – кажа Димитров.

Тој е во дводневна работна посета на Атина.

Претходно «
Следно »